Virály

17. srpna 2022 16:44

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Při nukleární válce mezi USA a Ruskem by zahynulo 5 miliard lidí, tvrdí expert. Kde by ztráty byly nejvyšší?

Jaké ztráty na životech by si vyžádala nukleární válka mezi USA a Ruskem?

Jak nyní vidíme na Ukrajině, vojenská síla Ruska zdaleka není tak dobrá, jak se většina světa obávala. Ten pravý problém spočívá až teprve v ruském nukleárním arzenálu. Ten je bohužel vedle nukleárního arzenálu USA stále tím největším na světě, a protože Vladimir Putin je tak trochu magor, nechce kvůli tomu Rusko nikdo příliš provokovat. Následný konflikt by totiž taky mohl být to poslední, co bychom na světě spatřili.

Ostatně doložili to teď i experti z USA, Norska a Německa, kteří spočítali, že při válce mezi USA a Ruskem, v níž by byly použity nukleární zbraně, by zahynulo zpočátku „jen“ 360 milionů lidí. Skutečná katastrofa by však přišla až poté, poněvadž by na světě došlo k hladomoru, na který by následně umíraly miliardy – konkrétně 5 miliard. Přidejte fakt, že by většina lidí nemohla pobývat venku kvůli radioaktivnímu záření, společenský systém by se zhroutil a mezi přeživšími nastala anarchie – a máte postapokalyptickou dystopii jako vyšitou.

Nicméně to je ten nejčernější scénář. Pořád by totiž mohl nastat konflikt třeba jenom mezi Indií a Pákistánem, při kterém by zahynuly dohromady „pouze“ 2 miliardy lidí – tedy ani ne polovina. Vidíte? Hned je to veselejší. Cílem studie každopádně bylo poukázat na fakt, že nukleární zbraně jsou špatné a všichni bychom se cítili bezpečněji, kdyby v budoucnu žádný stát takovou silou nedisponoval. To už je ale pro změnu zase utopie.

Sdílejte článek

Přečtěte si také