Virály

20. září 2021 09:43

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Proč je zívání nakažlivé? Vědci tomu konečně přišli na kloub!

Znáte to všichni. Sedíte v kanclu, jeden z kolegů začne zívat a vy máte najednou nutkavou potřebu se k němu přidat. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, proč je zívání tak nakažlivé?

Vědci se shodují na tom, že se jedná o projev sociální empatie, kterou se mezi lidmi upevňují vztahy. Zkrátka a dobře, když někdo kolem vás zívne, podvědomě s ním zívnete ze solidarity. Čím bližší si navíc se zívajícím jste, tím spíš se od něj „nakazíte“ a nemůžete si pomoct. I z toho důvodu jsou lidé s autismem imunní proti nakažlivému zívání, protože nejsou schopni empatie v takovém měřítku.

Zívání je mimo jiné ale pro lidský organismus velmi prospěšné. Z těla se vám vyplaví škodlivé toxiny, okysličuje se tím mozek, což zabrání předčasné únavě a je to vlastně i takové malé cvičení. Za tu dobu se vám totiž stáhne a uvolní svalstvo od hlavy až po konečky prstů na nohou. Zívání trvá v průměru šest sekund a nejde dělat na půl. Buď zíváte naplno, nebo vůbec. Schválně, kolikrát jste při čtení tohoto článku zívnuli?


Přečtěte si také