Jsou darebáci oblíbenější než hrdinové?
Autor: profimedia.cz Jsou darebáci oblíbenější než hrdinové?

ODHALENO: Proč máme ve filmu raději záporáky než hrdiny? Vědci odhalili důvod!

Tamara F. . Publikováno: 22.12.2020
Od dětství nás rodiče učili rozlišovat mezi tím, co je dobré a co špatné. Dokonce i v pohádkách je hlavní zápletkou boj mezi dobrem a zlem, přičemž dobro vždy vítězí. V dospělosti už ale svět není jen černobílý a často máme větší sklony fandit záporákům jako je Joker nebo Loki. Proč tomu tak ale je?

reklama

Vědci provedli několik studií, které překvapivě prokázaly, že lidé raději sympatizují s postavami, které jsou jim podobné. Ve skutečném světě jen těžko narazíme na hrdinu jako z filmu, který je dokonalý ve všech směrech. Všichni máme nějaké špatné vlastnosti a temnou stránku osobnosti, a proto jsou pro nás darebáci realističtější než hrdinové a lépe se s nimi ztotožníme.

Joker Batman Ledger

Od Jokera k Hannibalovi: 4 nejšílenější filmoví záporáci

Je také nutno podotknout, že moderní záporáci nejsou ve filmech stoprocentně zlí. Většinou se jedná o komplikované postavy s tragickým osobním příběhem, který nás dokáže obměkčit. Zvlášť, když se seznámíme s padouchem už na začátku filmu a provází nás celým příběhem. Vidíme, čím si prochází a jaké má myšlení. To všechno způsobí naši lítost a větší zájem o ně.

Dívka s Downovým syndromem boří předsudky 10

GALERIE: Dívka s Downovým syndromem boří předsudky. Stala se z ní úspěšná modelka

Neuvěřitelné transformace

GALERIE: 20 neskutečných proměn z ošklivého káčátka na sexy krasavce. Tomu se říká změna!

reklama