Virály

22. prosince 2020 13:33

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: Proč máme ve filmu raději záporáky než hrdiny? Vědci odhalili důvod!

Od dětství nás rodiče učili rozlišovat mezi tím, co je dobré a co špatné. Dokonce i v pohádkách je hlavní zápletkou boj mezi dobrem a zlem, přičemž dobro vždy vítězí. V dospělosti už ale svět není jen černobílý a často máme větší sklony fandit záporákům jako je Joker nebo Loki. Proč tomu tak ale je?

Vědci provedli několik studií, které překvapivě prokázaly, že lidé raději sympatizují s postavami, které jsou jim podobné. Ve skutečném světě jen těžko narazíme na hrdinu jako z filmu, který je dokonalý ve všech směrech. Všichni máme nějaké špatné vlastnosti a temnou stránku osobnosti, a proto jsou pro nás darebáci realističtější než hrdinové a lépe se s nimi ztotožníme.

Je také nutno podotknout, že moderní záporáci nejsou ve filmech stoprocentně zlí. Většinou se jedná o komplikované postavy s tragickým osobním příběhem, který nás dokáže obměkčit. Zvlášť, když se seznámíme s padouchem už na začátku filmu a provází nás celým příběhem. Vidíme, čím si prochází a jaké má myšlení. To všechno způsobí naši lítost a větší zájem o ně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také