Virály

13. července 2022 11:46

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Proč měli dinosauři tak malé ruce? Vědci údajně konečně našli odpověď

Proč měli dinosauři tak prťavé ruce?

Pokud znáte dinosaury jen z Jurských parků a světů, je dost možné, že máte o těchto pravěkých tvorech poměrně dost zkreslené představy. Ve skutečnosti se totiž spousta dinosaurů chovala a vypadala úplně jinak, než jak je filmy vykreslily, o to těžší to ale v současnosti mají archeologové a vědci, když se snaží společnost přesvědčit o tom skutečném obrazu některých dinosaurů.

Následující objev je tak výhrou pro oba tábory – ten fiktivní filmový, i ten skutečný vědecký. V Argentině totiž byly čerstvě nalezeny pozůstatky obřího dinosaura s velkou hlavou a krátkými předními končetinami. Vědci se tak ihned pustili do vysvětlování, proč tomu tak nejspíš bylo:

„Jsem přesvědčený, že ty proporcionálně menší ruce měly nějakou funkci. Na kostře jsou patrné svalové úpony a plně vyvinuté prsní pásy, takže na pažích měly silné svaly,“ uvedl hlavní autor studie Juan Canale. „Paže mohli dinosauři používat při rozmnožování, například při držení samice během páření nebo jako oporu, aby se mohli postavit po pádu,“ dodal na závěr. V zásadě tak kratší končetiny umožňovali dinosaurům lépe přežívat, funkci rukou, tak jak je známe dnes, ale tehdy obstarávala primárně jejich hlava.

Sdílejte článek

Přečtěte si také