reklama

reklama

DIY vánoční dárky podle horoskopu
Autor: istockphoto.com DIY vánoční dárky podle horoskopu

ODHALENO: Špatně zabalené vánoční dárky přinášejí lidem větší radost, ukázala studie. Čím to je?

Publikováno: 16.12.2019
Dárky bychom mohli rozdělit do dvou kategorií. Ty úhledně zabalené a ty, které jsou zabalené špatně nebo nejdou zabalit vůbec. Kupodivu ty špatně zabalené jejich příjemce víc potěší.

reklama

Určitě znáte ten předvánoční shon, kdy se snažíte vybrat co nejlepší dárky a potom je úhledně zabalit do balicího papíru. I když se snažíte dát si s balením opravdu práci, ne vždy to vyjde tak, jak by mělo – prostě se vám nepovede dárek dostatečně zabalit. A někdy to ani nejde, protože je moc rozměrný. Paradoxně ale ty dárky, které jsou zabaleny hůř, ať třeba do pečicího papíru, potěší daleko více. Když lidem byly během studie předkládány různě zabalené dárky, zjistilo se, že ty špatně zabalené byly hodnoceny jako roztomilé.

Dokonale zabalené dárky přinášely sice také příjemné pocity, ale když dárek pěkně zabalíte, tak je očekávání z dárku mnohem vyšší, než když mu dáte horší obal. A dává to smysl. Přece jen, když otevřete hrozně zabalený dárek, máte pak velkou radost, když tam najdete něco, co se vám fakt líbí a hodí. Jako třeba deku, kterou jste potřebovali na postel. Ale když je dárek zabalený do zlatého obalu, podvědomě očekáváte, že uvnitř bude minimálně zlaté prase. Deka zabalená do krásného obalu je pořád jenom deka, že. Může vás pak dočasně vlastně zklamat, i když jste ji chtěli!

Studie vycházela ze scénáře, kdy jsou dva obdarovávající se lidé přátelé. Ovšem pokud jsou známí, budou mít daleko větší radost z pěknějšího obalu než samotného obsahu.

Vánoce a děti 1

FOTO: Matka sdílela trik, jak děti donutit nežebrat o vánoční dárky. Co s nimi místo toho dělá?

reklama