Co obsahují tetovací látky? 1
Autor: istock.com Co obsahují tetovací látky? 1

ODHALENO: Takřka polovina tetování obsahuje látky způsobující rakovinu, tvrdí vědci. Na co si dávat pozor?

rd. Publikováno: 26.08.2022
Tetování vám můžou způsobit rakovinu, varují vědci.

reklama

Nová studie tetovacích inkoustů odhalila, že téměř polovina z nich obsahuje chemikálie, které mohou způsobit rakovinu nebo vyvolat rakovinotvorné mutace. Závěry studie byly prezentovány na setkání Americké chemické společnosti v Chicagu v Illinois tento týden.

Výzkum vědců newyorské univerzity zahrnoval vzorky 56 populárních tetovacích inkoustů používaných ve většině amerických salonů. Vědci své zkoumání mimo jiné odůvodnili i tím, že je ve skutečnosti málo známo o tom, co je vlastně v těchto inkoustech za látky.

Obecně se skládá ze dvou prvků. Pigmentu, kterým může být molekulární sloučenina nebo pevná sloučenina, a nosné tekutiny, které jsou typicky na bázi alkoholu. Z 56 vzorků bylo zjištěno, že několik obsahovalo látky, které nebyly uvedeny na etiketě. Jeden ze vzorků odhalil ethanol, který může pomoci ředit krev, zatímco 23 pigmentů, typicky modrých a zelených, obsahovalo azosloučeniny, jež jsou samy o sobě bezpečné, ale když degenerují a jsou vystaveny bakteriím nebo příliš velkému slunečnímu svitu, promění se v karcinogenní.

Evropská unie nedávno například zakázala používání pigmentů modrá 15:3 a zelená 7 z důvodu, že mohou být toxické. Ve Spojených státech jsou stále legální. V jiné části studie pak vědci zjistili, že v 16 z tetovacích látek byly částice menší než 100 nanometrů, což je rizikové, protože pak mohou prostoupit i do samotných lidských buněk a vyvolat rakovinotvorné mutace. Ve svém výzkumu hodlají vědci pokračovat už jen proto, aby veřejnost měla lepší informace o tom, co všechno tetování vlastně obsahují.

Jak souvisí zneužívání a tetování? 1

Lidé, kteří zažili v dětství zneužívání nebo zanedbávání tíhnou více k tetování a piercingům, zjistili vědci

reklama