Virály

21. června 2022 15:07

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Tenhle mořský plod rozděluje veganskou komunitu. Proč ho někteří jedí a jiní ne?

Patří tenhle mořský plod do veganského jídelníčku?

Podle serveru The Vegan Society je veganem člověk, který se vyhýbá všem živočišným potravinám jako maso (včetně ryb, měkkýšů a hmyzu), mléčné výrobky, vejce či a med – podobně se ale pak vyhýbá i materiálům získaným ze zvířat, produktům testovaným na zvířatech nebo místům, která používají zvířata pro zábavu.

Jakmile ale dojde na otázku ústřic, je mezi vegany rázem dusno.

Podobně jako u medu je totiž konverzace o ústřicích ošemetná a rozděluje celou komunitu na dva tábory. Jeden si myslí, že jde o živočišné bílkoviny, zatímco ten druhý ústřice považuje za rostlinného původu. Biologie pak sice říká, že ústřice (mlži) jsou funkčním ekvivalentem rostlin, protože se nemohou samy pohybovat, nemají centrální nervový systém nebo mozek, a tudíž nemohou údajně myslet ani cítit. Jenže to neznamená, že skutečně necítí žádnou bolest. Nebo to alespoň nebylo nikdy prokázáno. Navíc disponují například srdečním orgánem, který rostliny tradičně nemívají.

via GIPHY

Jak tedy vidíte, jedná se o komplikované téma. Někteří vegani preferující zahrnovat ústřice do svého jídelníčku tak většinu vytahují argument, proti kterému ani ten druhý tábor nemůže nic říct. 95 procent ústřic na světě je totiž chováno způsobem, jenž je považován za udržitelný a nijak negativně dopadající na životní prostředí. Vidíte, každý den se dozvídáme něco nového.

Sdílejte článek

Přečtěte si také