Virály

14. října 2022 18:37

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Tohle je důvod, proč někteří lidé trpí větší závislostí na kokainu. Kdo je náchylnější?

Proč jsou někteří lidé náchylnější stát se závislými na kokainu?

Drogová závislost se po celém světě stává čím dál větším problémem a postupem času bohužel vede i ke vzrůstajícímu počtu úmrtí spojených s užíváním těchto zakázaných látek. Jenom v Anglii a Walesu zemřelo loni 4 859 lidí na otravu drogami. O 6 % víc než v roce 2020.

Nedávná studie vědců z Icahn School of Medicine se tak zabývala, čím to je, že se někteří lidé stávají závislými na drogách a konkrétně na kokainu a heroinu více a rychleji než ostatní. No a podle všeho hraje klíčovou roli část mozku, která souvisí s odměnami a odměňováním. Ve zkratce se totiž tato část při užívání drog naruší, a čím větší poškození, tím horší je většinou průběh závislosti.

Tato část mozku se ale může narušit už v dětství při jiných závislostech. Ať už jsou to sladkosti, nezdravé jídlo, nebo jiné věci či aktivity. V pozdějším věku tak pro takové lidi představují drogy daleko větší riziko než pro ty, kteří do té doby žádnou závislostí netrpěli. Celá problematika je ale ještě trochu složitější, pokud vás tedy zajímá výzkum v detailech, můžete si jej pročíst zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také