Virály

22. února 2021 12:07

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tohle je důvod, proč se naše sny opakují! Víte, co to znamená?

Každý člověk stráví spánkem asi třetinu svého života. Přestože jsou naše těla během spánku v klidu, náš mozek tráví tyto odpočinkové hodiny ve vysoce fungujícím stavu, aby připravil tělo na další den. Zdají se nám při tom nejrůznější sny.

Pokud se vám zdají sny, které se opakují, tak rozhodně nejste sami. Bylo zjištěno, že opakující se sny se vyskytují u 35 procent dospívajících a 60 až 75 procent dospívajících a dospělých. I když se vám mohou zdát kdykoli, tak studie ukazují, že na 40 procent lidí má opakující se sny v dětství, zatímco jen 15 procent i v dospělosti. Pro opakující se sny jsou typická dokonce určitá témata. Většina jich vyvolává bohužel úzkostné nebo negativní reakce. Studie ukázaly, že lidé s nízkou úrovní duševní a psychické pohody jsou náchylnější k tomu, aby měli tyto typy opakujících se snů.

Opakující se sny mohou být odrazem toho, co cítíte. Třeba sny o tom, že nebudete připraveni na test, mohou být u studentů docela běžné, a to zejména během zkouškových období. Jde o způsob mozku, jak si vyzkoušet fyzický a psychický stres, který může student pociťovat. Sny o spadnutí z velké výšky můžeme připsat třeba velkým obavám a nejistotám z různých situací. Sen o vypadávání zubů může být odrazem potíží plachého člověka se sebevyjádřením. Sny však mohou signalizovat také to, že je potřeba něco napravit – teoretici si myslí, že mohou být spojeny s nevyřešenými problémy v životě, zatímco jiní spekulují, že k těmto snům dochází, když se člověk snaží vypořádat se s traumaty z minulosti.

Odborníci vysvětlují, že konkrétními sny mohou být také skryté touhy, obavy nebo něco úplně jiného – například potřeba vyrovnat se s přítelem. A jak se jich nejlépe zbavit? Vzhledem k tomu, že negativně se vyskytující sny jsou obvykle vyvolávány stresem, nejlepším způsobem, jak tento problém zmírnit, je snížit hladinu stresu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také