Virály

30. ledna 2023 10:52

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Tohle je nejlepší pozice pro váš spánek! Jaké se naopak vyhnout obloukem?

Nikdy nepodceňujte důležitost spánku.

Dobře se vyspat může být důležitým odrazovým můstkem toho, jaký budete mít následující den. Lidé, kteří trpí nespavostí, vám mohou potvrdit, jak moc je důležitý kvalitní a pravidelný spánek pro normální fungování. Kromě nerušeného a dlouhého spánku hraje ale klíčovou roli i spací poloha, díky které si odpočine nejen vaše mysl, ale i tělo. Jaká je ale ta vůbec nejlepší a nejvhodnější?

Každý má tu svou oblíbenou pozici, na kterou nedá dopustit, ale skutečně prospívá i tělu? Nejlepší spací poloha je samozřejmě ta, která podporuje zdravé vyrovnání páteře, ale to, co vyhovuje jednomu nemusí být automaticky správnou volbou i pro druhého. Odborník specializující se na sportovní zranění a problémy s chronickou bolestí prozradil, jaká poloha je nejlepší k tomu, abyste předešli zranění nebo namáhání zad a co nejvíce si během spánku odpočinuli.

Podle specialisty je pro lidi trpící potížemi s krční páteří nebo bolestmi zad nejlepší ležení na zádech, protože dochází k rovnoměrnému rozložení tělesné hmotnosti a ideální podpoře bederní páteře. Další vhodnou a zároveň nejběžnější spánkovou polohou je poté spaní na levém boku, kdy se orgány nacházejí v přirozeném postavení.

Tou nejhorší pozicí je naopak spánek na břiše s hlavou otočenou na bok, neboť se vytváří nepřiměřený tlak na krk člověka. Pokud ale neumíte usnout jinak než na břiše, odborníci se alespoň shodují na tom, abyste v této poloze spali bez polštáře a krk tak nedostávali do nepříjemného úhlu.

Sdílejte článek
Štítky spánek zdraví spací poloha

Přečtěte si také