Virály

7. listopadu 2022 10:56

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Tohle je vědecký důvod, proč vstáváme těsně před budíkem. Co za tím je?

Můžou za všechno biologické hodiny?

Ranní situaci, kdy se zničehonic člověk probudí a v naději, že mu zbývá ještě několik hodin sladkého spánku, se podívá na svůj budík nebo mobilní telefon, zná asi každý. Ve většině případů to ale dopadá tak, že zjišťujeme, že do hnusného zvuku alarmu zbývá sotva pár minut. Jak se ukázalo, tenhle jev má dokonce vědecké odůvodnění.

Naše tělo totiž dokáže vnímat čas, i když jsme v hlubokém a tvrdém spánku. Konkrétně za to může cirkadiánní rytmus neboli biologické hodiny, které běží v pozadí 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Naše tělo je totiž řízeno takzvaným suprachiasmatickým jádrem sídlícím uprostřed mozku, které rozhoduje mimo jiné i o tom, kdy se cítíme ospalí, nebo naopak kdy jsme odpočatí.

Vnitřní hodiny tak reagují na rutinu a jsou mnohem více efektivní, když jdeme spát a probouzíme se každou noc ve stejnou dobu. Jakmile tak člověk dopřeje svému tělu žádaný stereotyp, mozek se umí nastavit jako spolehlivé hodiny a raději tělo probudí přirozeně samo ještě před otravným zvoněním budíku, které nás tak akorát vytrhává ze sladkého snění.

Sdílejte článek

Přečtěte si také