Virály

24. prosince 2020 13:53

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Velká vědecká studie našla nejzábavnější vtip na světě! Co na něj říkáte?

Obrovská vědecká studie odhalila nejzábavnější vtip na světě. Studie byla provedená téměř před 20 lety, ale její zjištění udivují lidi dodnes.

Psycholog Dr. Richard Wiseman založil v roce 2001 web LaughLab. Uloženo na něm bylo víc než 40 tisíc vtipů. V průběhu roku hodnotilo přes 1,5 milionu lidí z celého světa pět náhodně vybraných vtipů na pětibodové stupnici. A nejzábavnějším vtipem celého světa se stal tento: Jsou v lese dva lovci a jeden z nich zkolabuje. Vypadá to, že nedýchá a jeho oči jsou skelné. Druhý chlápek vytáhne telefon a zavolá na záchranku. Do telefonu řekne: "Můj přítel je mrtvý! Co mohu udělat?". A operátor mu odpoví: "Uklidněte se, můžu vám pomoct. Zaprvé, ujistěte se, že je opravdu mrtvý." Napřed je ticho, potom se ozve výstřel. Chlápek se vrátí zpět k telefonu a zeptá se operátora: "Dobře, co teď?".

Ano, tenhle vtip vyšel ze všech ostatních jako nejzábavnější na světě. Wiseman prohlásil, že vyšel nahoře kvůli tomu, že je pro všechny lidi univerzálně oblíbený Mnoho předložených vtipů prý získalo vyšší hodnocení od určitých skupin lidí, ale tento měl skutečně "univerzální oblíbenost". Vtipy totiž lidé považují za vtipné z mnoha různých důvodů. Někdy se díky nim cítí lepší než ostatní, snižují emoční dopad situací vyvolávajících úzkost nebo překvapují nějakou nesrovnalostí. Vtip lovců obsahoval všechny tři prvky. Podle Scotta Weemsa je pocit překvapení u vtipů klíčový. Z tisíců vtipů analyzovaných ve Wisemanově studii, ty, které všichni hodnotili jako nejlepší, zahrnovaly nějaký šok nebo překvapení, ale ne natolik, aby se staly středobodem vtipu. Důležitější byl pocit převrácení falešných očekávání.

Sdílejte článek

Přečtěte si také