Virály

7. prosince 2022 12:30

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Tohle lidé prožívají těsně před svou smrtí. Co vidí jako poslední?

Vědci odhalili, co se děje s lidskou myslí jen pár okamžiků před smrtí.

Ačkoli to zní krutě, smrt je jediná jistota, kterou člověk během života má. Nevyhne se jí chudý, bohatý, slavný ani nejvíce obyčejný jedinec na zemi. Pro vědce je však smrt stále jednou velkou neznámou, alespoň to tak do nedávna bylo. Říká se, že se v posledních chvílích života člověku promítne celý život před očima, a jak se ukázalo, tato teorie není jen výplodem nějaké fantazie scenáristů a obyčejných povídaček.

Vědci nyní získali přelomový důkaz o tom, že umírajícímu opravdu problesknou před očima důležité vzpomínky na uplynulá léta. Teorie byla potvrzena díky náhodě skupiny odborníků, kteří měřili mozkové vlny 87letého muže, u něhož se rozvinula epilepsie. Ve chvíli měření však pacient utrpěl smrtelný infarkt, což odhalilo nečekaný pohled do lidského umírajícího mozku.

Záznamy tak ukázaly, že 30 sekund před a po smrti mozkové vlny vysledovaly vzorce podobné snění a vybavování si vzpomínek neboli flashbacků. „Vedoucí výzkumného týmu Ajmal Zemmar upozornil, že záznam, který se odborníkům povedlo získat, je vůbec první nahrávkou činnosti mozku přímo v okamžiku skonu,“ napsalo BBC o nechtěném výzkumu. „Ukázalo se, že ve vteřinách kolem momentu smrti aktivita v mozku odpovídala vzorcům, které se spouštějí při snění nebo vybavování si vzpomínek.“

Jaké konkrétní vzpomínky se člověku vybaví, vědci ale nevědí. Zdali jsou to tváře milovaných, nejšťastnější chvíle života nebo naopak traumatizující zážitky, stále zůstává záhadou. „Pokud bych měl o tomto tématu zkusit filozofovat, domníval bych se, že pokud mozek opravdu nabízí sled vzpomínek, pravděpodobně by chtěl svému majiteli připomenout spíše ty dobré věci z jeho uplynulého života než ty špatné. Ale samozřejmě to, co je pro nás nezapomenutelné, se u každého člověka liší,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Zemmar svou domněnku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také