Jaké jsou nebezpečné příchutě e-cigaret?
Autor: iStock Jaké jsou nebezpečné příchutě e-cigaret?

Tyto příchutě elektronických cigaret jsou podle odborníků nebezpečné! Proč jsou horší než ostatní?

TF. Publikováno: 05.12.2022
Experti odhalili nebezpečné příchutě elektronických cigaret.

reklama

Řada dlouhodobých kuřáků přešla v posledních letech na elektronické cigarety v domnění, že přesedlali na „zdravější“ variantu. A ačkoli není zatím dostatek studií, už nyní mohou odborníci říci, že i e-cigarety způsobují vážné zdravotní problémy a představují určitá rizika – o návykovosti nikotinu není sporu. Nebezpečné jsou však zejména ochucené elektronické cigarety, které lákají nezletilé na „lahodné “ovocné příchutě.

Experti z Lékařského centra Univerzity v Rochesteru v New Yorku navíc provedli studii, která zhodnotila účinky konkrétních chutí e-cigaret. „Spotřeba elektronických cigaret se v posledních letech výrazně zvýšila, zejména mezi mládeží, a to kvůli příchutím, které se prodávají pod lákavými názvy,“ tvrdí američtí autoři studie.

Některé tekuté příchutě používané v e-cigaretách představují navíc vyšší potenciální zdravotní riziko. Jedná se především o skořicové, vanilkové a medové chutě, které reagují s propylenglykolem, jenž bývá hlavní složkou liquidů. Nebezpečné chemikálie potom zletilí i nezletilí kuřáci vdechují skrz kouř.

Annie Knight

Žena si na dovolené koupila levnou elektronickou cigaretu. Po jejím vykouření si myslela, že zemře!

reklama