Virály

1. března 2018 15:30

redakce Prima Lajk

ODHALENO: V téhle zemi úspěšně vyřešili problém s bezdomovci! Kdy se to podaří v Česku?

Kterou zemí bychom se měli inspirovat?

Čím drsnější mrazy u nás řádí, tím větší starost bychom si měli dělat o lidi, kteří se na konci dne nemají kam vrátit. Jsou bez domova a v dobách, jako je tato, potřebují každou pomoc, která se najde. O to víc nás těší, že lidé tuhle pomoc skutečně poskytují, například i nákupem tzv. nocleženek, díky kterým mohou lidé bez domova bezpečně přenocovat ve vybraných útulcích.

Bezdomovectví nicméně stále zůstává vážným problém napříč celým světem. Nebo alespoň v drtivé většině, existují však i země, které se s oním problémem zvládly docela šikovně poprat. Tím nejlepším příkladem je pak asi Finsko, které bojuje s bezdomovectvím docela radikálním způsobem.

Lidé přichází o domov různými způsoby. Přijdou o práci, přijdou o rodinu, stanou se závislí na alkoholu nebo na drogách, těch důvodů je plno. A zatímco ve většině zemí musí nejprve vyřešit tyto věci, než mohou opět začít bydlet, ve Finsku tomu je naopak. Díky programu zvanému Bydlení první mají lidé možnost nejdřív začít znovu bydlet, a teprve potom si hledat práci. To pomáhá nejen z psychologického hlediska, ale je do budoucna i finančně výhodnější pro stát. Jak totiž ukázaly mnohé studie, vyjde lépe bezdomovectví ukončit zcela, místo toho aby ho státy pouze donekonečna spravovaly. Ano, počáteční výdaje jsou vysoké, je třeba nakoupit a postavit nová obydlí, případně proměnit ta stará, aby se v nich opět dalo žít – ve finále to však funguje podstatně lépe než zbylé alternativy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také