sprchování
Autor: istockphoto sprchování

ODHALENO: Vědci odhalili, proč máme nejlepší nápady ve sprše! Jaký zvláštní důvod to má?

sis. Publikováno: 14.10.2020
Taky už jste někdy dostali během sprchování či koupání úplně geniální nápad? Na Redditu existuje dokonce pro tyhle lidi vlákno, kde sdílejí své super myšlenky, na které přišli ve sprše.

reklama

Vážně dostáváme ty nejlepší nápady právě během sprchování? Vědci to zkoumali na vysokoškolských studentech, kterým dali hlavolamy a požádali je, aby jim řekli, jestli na řešení přišli soustavným přemýšlením, krok za krokem, anebo jestli jim to „došlo“ z ničeho nic. Ukázalo se, že ti, kteří problém správně vyřešili, nebyli ti, kteří nad tím přemýšleli krok za krokem, ale ti, které to „trklo“ z ničeho nic.

Během sprchování se v těle zvyšuje dopamin, což je neurotransmiter zodpovědný za motivaci i soustředěnost. Je důležitý pro paměť a funkci mozku, dokonce reguluje i pohyby vašeho těla. Sprchováním ve studené vodě můžete hladiny dopaminu zvýšit až o 250 procent! Ovšem kdo by se sprchoval v ledové vodě, že?

Sprchování má ale i další výhody. Voda nepochybně uvolňuje, takže pomáhá snižovat stres a úzkost, uklidní vás a vy můžete v klidu přemýšlet. To posiluje také kreativitu. Jemné rozptýlení může mozek osvěžit a pomoci vaší fantazii. Takové rozptýlení může vést k tomu, že se na daný problém podíváme kreativněji. Také když jste už trošku unavení, je pravděpodobnější, že to posílí vaši kreativitu. Proto nepodceňujte nápady, které máte při ranní rozespalosti, ale ani nápady, které máte pozdě večer těsně před tím, než jdete spát.

Každodenní sprchování, navíc horkou vodou, rozhodně neocení vaše pokožka

Osm věcí, které nejspíš děláte při sprchování špatně

introvert

ODHALENO: 15 vlastností introvertů, které většina lidí nikdy nepochopí! Proč tohle dělají?

reklama