Virály

27. října 2020 19:03

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Vědci vyvinuli novou pilulku, která vás zbaví chrápání! Kdy si ji budete moct koupit?

Nová pilulka vyvíjená americkými vědci by mohla pomoci zastavit chrápání.

Nová pilulka může být záchranou pro všechny lidi, kteří mají potíže s chrápáním – obstrukční spánkové apnoe (OSA). Pilulka, kterou by člověk bral jednou denně, s kódovým označením AD109, je testována americkou firmou Apnimed. První výsledky naznačují, že může zmírnit problémy s chrápáním až o 74 procent. Tableta obsahuje dva léky, které se již běžně užívají, ale nyní by mohla být upravena tak, aby pomohla těm, kteří mají spánkovou apnoe – stav, který nastane, když se vaše dýchání zastaví a začne během spánku.

Prvním lékem je atomoxetin, který se široce používá k léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) u dětí tím, že zvyšuje hladinu mozkové chemikálie známé jako noradrenalin, která pomáhá zlepšit koncentraci. Američtí vědci pracující na nové pilulce se domnívají, že noradrenalin může pomoci udržovat svaly dýchacích cest v dobrém stavu, což zase snižuje možnost jejich kolapsu při spaní. Druhým lékem je oxybutynin, který se často předepisuje lidem s močovou inkontinencí, což snižuje křeče ve svalech ovládajících močový měchýř. V této nové souvislosti se věří, že oxybutynin by mohl pomoci udržet jazyk na místě, místo toho, aby ho nechal spadnout a zablokovat hrdlo, což může způsobit chrápání.

I když nová tableta zní slibně, je třeba si uvědomit, že je to ještě v počátcích. Odborníci musejí provést ještě další testování. Druhá fáze klinických studií má začít příští měsíc.


Přečtěte si také