ODHALENO: Vědci zjistili, jak vypadá ideální ženská postava. Líbí se mužům více baculky, nebo vychrtliny?

Jaký typ postavy u žen je pro muže a ženy nejatraktivnější?

Je neoddiskutovatelným faktem, že každý jedinec vnímá ženskou krásu jinak. Přesto by se ale daly určit skupiny, které upřednostňují určité obecné znaky oproti jiným, které zas preferují jiné skupiny. Výzkumníci z Univerzity v Missouri požádali 78 studentek, aby ohodnotily vítězky soutěže Miss USA v letech 1999–2013 a zjistili, že ženy s vyrýsovanými svaly či vyloženě svalnatými postavami jsou v současnosti považovány za více sexy než ty příliš štíhlé. Studie odhalila, že vítězky z pozdějších let byly spíše svalnaté a vyrýsované než vyloženě hubené, což také poukázalo na to, že postoje k fyzické kráse se poněkud změnily.

Vedoucí výzkumná pracovnice Frances Bozsiková publikovala výsledky studie v časopise Sex Roles a uvedla, že v tomto ohledu existuje posun ve vnímání ženského ideálu od štíhlé postavy k takové, která prostřednictvím svalů vyzařuje tělesnou zdatnost. Dodala, že to je nejspíš spojeno s boomem nejrůznějších fitness kanálů na sociálních sítích. V souvislosti s tím zároveň varuje před nebezpečím onemocnění poruchou příjmu potravy vyvolanou zvýšenou úrovní nespokojenosti jejich odběratelek se svou vlastní postavou.

Druhá studie se pak zaměřila na 64 mužských studentů, kteří měli posoudit fotografie 14 různých žen, přičemž každá byla na dvou upravených snímcích – na jednom s vyrýsovanými svaly, na druhém štíhlá. Když viděli studenti studenti nejprve jednu a pak druhou fotografii zvlášť, obě verze jim přišly stejně atraktivní. Jakmile je ale viděli současně vedle sebe, upřednostňovali ženu se svaly. A co z toho tedy vyplývá? Dámy, nedržte diety, žijte zdravým a aktivním sportovním životem a budete se líbit oběma pohlavím!

Sdílejte článek
Štítky krása Missouri Miss USA Sex Roles

Přečtěte si také