Virály

18. června 2019 14:53

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Vědci zjistili, proč se lidé stávají závislí na kokainu! Může za to alkohol?

Alkohol, zdroj všeho špatného.

Já osobně kokain nikdy neměl, nemůžu tedy s jistotou říct, že nepřicházím o něco skvělého. Na druhou stranu existuje poměrně velký počet zdokumentovaných případů lidí, kteří byli na kokainu závislí a nedopadlo to s nimi nijak zvlášť dobře. Možná i proto po kokainu zrovna dvakrát netoužím, a pokud si tohle čtou nějaké děti, měli by se mnou řídit.

Každopádně když už se na tom někdo stane závislý, dokáže jenom za drogy utratit měsíčně klidně celou výplatu. No a vědci teď přišli s vysvětlením, co tenhle drahý koníček tajně už dlouhé roky pohání. Může za to nečekaně alkohol.

Ano, podle nové studie zvyšuje chuť na koks právě alkohol. Stačí přitom pít deset dní v kuse a vaše náchylnost k braní drog výrazně stoupá. Vědci studii ověřili na krysách, přičemž studovali především jejich mozek. Aby si pak svoji teorii ověřili, dali jedné skupince krys v kleci přístup k alkoholu na dvě hodiny denně a druhé skupince vodu. O deset dní později nabídli oběma skupinkám odměnu v podobě kokainu skrz páčku, kterou když zmáčkly, droga se jim zpřístupnila. Skupinka, co předchozích deset dní frčela na alkoholu, páčku zmáčkla v průměru 58krát za hodinu. Střízlivé krysy oproti tomu jen 18krát.

Sdílejte článek
Štítky vědci kokain krysy nová studie alkohol

Přečtěte si také