ODHALENO: Víte, proč ve spánku cukáte končetinami? Podle vědců to má tento šokující důvod

Určitě to znáte. Pohodlně ležíte, snažíte se usnout a najednou vám škubne nějaká končetina a vy nevíte proč. Experti zkoumali, čím to je.

Co za podivným cukáním v končetinách je, zjišťovali autoři video kanálu DNews. Trhavé pohyby ve spánku podle nich vykazuje na 70 procent lidí, škubají nevědomky nohama nebo rukama. Někdy je to dokonce tak intenzivní, až se lidé vzbudí. Jenže čím to je? Těsně před tím, než tělo přejde do hlubokého spánku, dostane se do takzvaného hypnagogického stavu.

Tento stav je vlastně přechod mezi vědomím a nevědomím, jsme schopni ještě vnímat zvukové podněty, ale význam už nechápeme. Tento stav předchází fázi hlubokého spánku nebo snění. V mozku se v tomto momentě aktivují dvě části, které bojují proti sobě – retikulární aktivační systém ventrolaterální aktivační systém. Zjednodušeně se dá říct, že první systém kontroluje naši bdělost, druhý zase náš spánek.

A co je tedy důvodem trhavých pohybů rukou nebo nohou? Podle vědců jde o příznak selhávajících nervů, když se obě části našeho mozku propojují. Nazvali tento jev jako hypnagogické záškuby.

Sdílejte článek

Přečtěte si také