ODHALENO: Zadržujete často prdy? Podle vědců vám hrozí, že je vydechnete pusou. Jak je to možné?
Prdění na veřejnosti je příjemné asi jen málokomu. Přesto byste se mu neměli bránit, aby se vám potlačované větry nedostaly do dechu.
Přestože je prdění naprosto přirozeným procesem, pro mnohé lidi je to jedna z nejnechutnějších věcí, zvláště pak ve společnosti. Ano, pravda je, že pokud si někdo upšoukne na veřejnosti, může to pro něj být jedna z nejtrapnějších situací vůbec. Na druhou stranu, pokud se kvůli tomu budete snažit vypouštění plynů zadržovat, může to dopadnout ještě hůř. Vědci totiž zjistili, že pak vycházejí ústy. Ehm… těžko posoudit, co je odpornější.
Podle odbornice na zdravou výživu profesorky Clare Collins z univerzity v Newcastlu může potlačování prdů vést k abdominální distenzi, tedy roztažení žaludku, střev či jiných částí trávicího traktu. To pak způsobuje, že některé plyny se vstřebávají do oběhu a poté je takto postižení lidé vylučují dechem. Sice ne za doprovodu trapného zvuku a pachu, ale přesto je tato myšlenka dost nevábná, co myslíte? Profesorka navíc dodává, že existují i další problémy spojené se zadržováním prdů.
Kromě toho, že se vzduch může nahromadit ve střevech a nakonec uniknout najednou nekontrolovaným mohutným pšouknutím, hrozí neprdícím lidem i tzv. divertikulóza, tedy vytváření výchlipek v tlustém střevě. Ty mohou vést dokonce až k zánětu, kdy hrozí protržení střeva. Děsivé, že? Zapomeňte tedy na ostych z prdění a nebraňte se mu. Stačí prostě v případě potřeby třeba vyjít z místnosti. Myslete na to, že pšoukání je lidské a zdravé. Nebo byste snad chtěli mít střevní plyny v puse a dechu?