Virály

1. března 2023 13:55

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Zničí nás všechny umělá inteligence? Vědci varují před touto nebezpečnou věcí

Vědci přišli s temným varováním.

Vyjmenováváním všeho, co za nás dnes dělá umělá inteligence, bychom mohli strávit klidně celý den. My se ale nyní podíváme na trochu jinou otázku. Konkrétně na to, jestli je to vlastně dobře, že naše každodenní všední záležitosti, povinnosti a práce přebírají aplikace a roboti. Jistá skupina vědců si to totiž nemyslí. Zároveň teď přišli s varováním, že by programy jako ChatGPT a další mohly klidně přinést zkázu lidstva. Jak?

Podle profesora z Oxfordu Michaela Cohena by se porouchaná, špatně naprogramovaná, nebo zkrátka zlotřilá umělá inteligence mohla jednoho dne rozhodnout, že je pro ni lidstvo hrozbou, a začít nás tak napadat. Nikoli fyzicky na ulici, ale skrze všelijaké systémy, do nichž by pronikla, a ve kterých by napáchala nekonečné škody. Tím by z provozu vyřadila i některé esenciální služby, což by na oplátku mohlo vést k velkému počtu úmrtí.

Už nyní se vědci i někteří zástupci veřejnosti obávají, že umělá inteligence brzy kompletně nahradí lidi na mnoha různých pracovních pozicích. Pokud by se však situace někdy vymkla kontrole, mohlo by být i mnohem hůř. Ostatně všichni jsme viděli Terminátora, i proto je občas až zarážející, že si to inženýři pracující na vytváření nových umělých inteligencí neuvědomují, a dělají je tak stále chytřejšími, schopnějšími a odolnějšími. Pokud vás každopádně celá problematika zajímá víc a chcete se i trochu zasmát, moderátor John Oliver tomu věnoval čerstvou epizodu svého pořadu Last Week Tonight.

Sdílejte článek

Přečtěte si také