Virály

23. ledna 2018 16:55

redakce Prima Lajk

SUPER ZPRÁVA: Lidé se stanou dospělými až ve 24 letech, tvrdí vědci! Jak je to možné?

Myslíte si, že už jste dospělí? Po přečtení tohoto článku už o tom možná tolik přesvědčeni nebudete.

Vědci nyní věří, že dospívání, fáze mezi dětstvím a dospělostí, je ve skutečnosti delší, než se dosud uvádělo. Dospělost podle nich začíná až ve 24 letech. Ve studii v časopise Lancet Child & Adolescent Health vědci tvrdí, že dospívání trvá od 10 do 24 let, přičemž se doteď se předpokládalo, že končí v 19 letech. Nové zjištění platí především pro mladé lidi, kteří prodlužují své vzdělávání, a proto později uzavírají manželství a mají děti.

Vědci v časopise uvádějí, že změna definování fází lidského vývoje je zásadní pro zajištění toho, aby zákony zůstaly přiměřené. Jiný expert ale varuje, že posunutí hranice zvyšuje riziko dalšího zdětinšťování mladých lidí. Doktor Jan Macvarnish, sociolog na univerzitě v Kentu, řekl, že existuje nebezpečí rozšíření významu dospívání v současném pojetí. Profesor Russel Viner, odborník na pediatrii a dětské zdraví však s kritikou Macvarishe nesouhlasí a dodává, že rozšíření dospívání může být pro mladé lidi užitečné pro posilování rozpoznávání rozdílů mezi jednotlivými fázemi.

Podle statistického úřadu byl v roce 2013 průměrný věk muže, který se poprvé oženil, 32,5 let. Ženy se pak poprvé vdávaly ve 30,6 letech. To znamená nárůst téměř o osm let oproti roku 1973. Hlavní autorka studie Susan Sawyerová tvrdí, že takovou sociální změnu by měli politici zaznamenat a provést náležité úpravy, například rozšířit služby, které podporují lidi do 25 let. Doba i společnost se jednoznačně změnily, takže možná je na čase uvažovat nad změnou definice dospívání a dospělosti, co myslíte?


Přečtěte si také