Virály

22. července 2018 14:21

redakce Prima Lajk

Tohle jsou 4 signály, které vám napoví, že vaše tělo není zdravé! Co bychom rozhodně neměli ignorovat?

Pravidelná domácí vyšetření mohou pomoci identifikovat a zabránit mnoha nebezpečným chorobám. Například 70 % případů rakoviny prsu jsou zjištěny samotnými pacienty doma.

V tomto článku vám chceme ukázat, jakým signálům těla byste měli věnovat pozornost, abyste byli zdraví.

1. Změna hmotnosti

Kontrola váhy je důležitá. Důvody náhlé změny hmotnosti mohou být různé:

Prvním důvodem může být nemocná štítná žláza, která produkuje příliš mnoho hormonů nebo naopak, což může vést k drastickým změnám hmotnosti.

Další příčinou může být nedostatek spánku. Vzhledem k tomu, že vaše tělo vnímá nedostatek spánku jako stres, začne ukládat tuky. Proto je důležité nastavit správný režim a spát minimálně 8 hodin za noc.

Kolísání hmotnosti může být také způsobeno hormonální nevyvážeností, která je zvláště patrná před začátkem menstruačního cyklu. V tomto případě je doporučeno navštívit gynekologa a zkontrolovat hladinu hormonu.

2. Otok

Edém neboli otok, je stav, při kterém se v tkáni nebo orgánu vyskytuje více tekutiny, než za normálních okolností. Důvody edému mohou být různé:

Oteklé obličejové rysy a nafouklé oči po ránu, mohou naznačovat problémy s ledvinami. Je důležité navštívit urologa a udělat ultrazvuk celého močového systému.

Druhým důvodem pro edémy může být vysoký krevní tlak a problémy se srdcem. Navštivte kardiologa, který zkontroluje vaše srdce.

Pokud si všimnete vyčnívajících žil na nohou, je pravděpodobné, že je váš otok spojen s křečovými žilkami.

3. Modřiny

Pokud se modřiny objevují na vašem těle poměrně často bez jakýchkoli důvodů, je to znamení, že něco ve vašem těle nefunguje správně.

Nedostatek vitaminu C může například vést k problémům s vaším metabolizmem, které mohou způsobit vznik modřin. V tomto případě lékaři doporučí diverzifikovat vaši výživu a zahrnout produkty, které obsahují vitamín C.

Vaskulitida může být dalším důvodem modřin na vašem těle. Toto onemocnění způsobuje, že stěny cév se zaněcují. Navštivte lékaře, aby provedl celkový krevní test.

Dalším důvodem může být snížení tvorby trombocytů (buňky odpovědné za srážení krve) a jejich rychlý rozpad může vést k vzniku modřin. Toto onemocnění se nazývá trombocytopenie. V takovém případě doporučujeme, abyste co nejdříve navštívili lékaře.

4. Stav jazyka

Barva jazyka může indikovat přítomnost různých onemocnění. Někdy může být vidět i bílá vrstva a může být buď tenká nebo tlustá. Pokud je tenká a nic jiného vás nebolí, pak se nemusíte starat, protože to mají i zdraví lidé. Pokud je však tlustá, měli byste navštívit lékaře a co nejdříve zkontrolovat své zdraví. Bílá vrstva znamená, že máte problémy s trávením.

Problémy s játry nebo žlučníkem mohou způsobit, že jazyk se změní na žlutou a bude pokrytý velmi silnou vrstvou. Kromě toho se může objevit i hořká chuť v ústech.

Šedavě nažloutlá vrstva na jazyku se objevuje při chronickém onemocnění střev nebo když je tělo dehydratováno.

Sdílejte článek

Přečtěte si také