Virály

25. února 2021 17:26

sarka.turcekova@gmail.com

Týpek musel svojí ex zaplatit za domácí práce, které udělala během manželství! Kolik jí musí dát?

Takhle bizarní případ si lze jen těžko představit. Žena vyhrála soud ohledně finanční kompenzace za domácí práce, které udělala během manželství.

Žena z Číny zřejmě byla hodně nespokojená s tím, že její manželství skončilo. Jak jinak si vysvětlit, že se po rozvodu rozhodla vysoudit od svého bývalého všechny ty „ztracené“ chvíle, kdy se věnovala úklidu, vaření a dalším domácím pracem. Zřejmě by to někoho jen tak nenapadlo, protože se říká, že to, co uděláte ve vztahu, by mělo být nezištné, ale tahle žena to viděla jinak. Chtěla za pět let neplacené práce pro pana Chena asi 164 tisíc korun. Vycházela z nového zákona, kdy má jeden z partnerů nárok na náhradu škody po rozvodu, pokud nese větší odpovědnost za výchovu dětí, péči o starší příbuzné nebo pomoc partnerovi při práci. Zákon vstoupil v platnost až tento rok, žena z toho však už maximálně vytěžila.

Soud se jí nakonec podařilo vyhrát, neboť podle soudce rozdělení společného majetku páru po uzavření manželství obvykle zahrnuje rozdělení hmotného majetku, nicméně domácí práce představují „hodnotu nehmotného majetku“. Pan Chen podal žádost o rozvod s paní Wangovou loni po pěti letech manželství, ta však odpověděla na jeho rozvod právě žádostí o finanční náhradu s tím, že tvrdila, že se nikdy nepostaral o svého syna ani doma nepomohl. Případ byl projednán u pekingského okresního soudu ve Fangshanu. Kromě vyhraných peněz ještě musí bývalý manžel platit výživné na dítě ve výši skoro 7 tisíc. Na první pohled se jejich příběh jeví jako šťastný, ale vyvolal velkou debatu o hodnotě domácích prací.

Někteří uživatelé sociálních médiích poukázali na to, že částka, kterou žena vysoudila, je příliš malá, protože pracovníci na úklid si obvykle účtují mnohonásobně více. Jiní měli za to, že by se muži neměli vyhýbat domácím pracem a čekat, že to někdo udělá za ně – ženy by se také neměly cítit „nuceny“ k tomu, že je úklid jejich starostí. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tráví čínské ženy téměř čtyři hodiny denně neplacenou prací, což je zhruba 2,5krát více než muži.


Přečtěte si také