Virály

26. listopadu 2018 10:58

redakce Prima Lajk

Týpek tvrdí, že Pán prstenů je rasistický! Co je podle něj na slavné fantasy špatně?

Je Pán prstenů rasistický?

Andrew Duncan, oceňovaný autor několika knih, se v nedávném podcastu svěřil serveru WIRED, že knihy Pána prstenů od spisovatele J. R. R. Tolkiena podle něj oplývají rasismem.

„Je těžké ignorovat známky toho, že Tolkien považoval některé rasy za horší než jiné nebo některé lidi za horší než jiné,“ poznamenal autor ke slavné fantasy. Dále pak pokračoval: „Připadá mi, že pokud – alespoň z dlouhodobého hlediska – tyto myšlenky převezmeme, může to mít velmi nebezpečné dopady na nás a naši společnosti.“

Samozřejmě je řeč o rase Orků. Jejich původ je přitom v Tolkienových dílech explicitně popsán, filmové adaptace ale jejich původ ignorovaly. Věří se, že temný pán Melkor zotročil některé z Elfů a skrz kruté mučení z nich udělal první Orky. Není přitom pochyb, že jakmile se Elfové proměnili v Orky, změnilo se i jejich smýšlení o světě. Stali se zlými, a podle toho se proměnila i jejich vizáž. V moderním světě bychom tedy mohli říct, že Tolkienova díla mají určitě znaky rasismu. V knihách jsou například Orkové popisováni jako tmaví, černé barvy kůže nebo se šikmým pohledem.

Na druhou stranu je třeba dodat, že Tolkien zdůrazňoval fakt, že Orkové nejsou přirozenou rasou, a tudíž se nemohou srovnávat s lidstvem, tak jak ho podle dnešních standardů měříme. To plus fakt, že kreativní psaní vždy nějakým způsobem reflektuje sociální otázky, pak vede autora tohoto článku, že se dotyčný Andrew Duncan jednoduše plete. A jaký názor na to máte vy? Dejte vědět v diskuzi.


Přečtěte si také