Virály

2. září 2022 11:44

redakce Prima Lajk

Uměleckou soutěž vyhrála umělá inteligence. Ostatní malíři zuří, že se jedná o podvod!

Převezme snad umělá inteligence i uměleckou bradži?

Lidé jsou pomalu ale jistě nahrazováni počítači a umělou inteligencí. Přesto je tu jedna oblast, u které jsme tak nějak předpokládali, že by v ní lidé mohli být i nadále jedničkami, a tím je umění. Vždyť jak může robot emotivně zachytit přítomnost okamžiku nebo kreativně vyjádřit své pocity a myšlenky?

Jak se ale ukázalo, pořádně jsme se spletli. Před pár dny totiž americká umělecká soutěž Colorado State Fair vyhlásila letošního vítěze, kterým se stal umělec Jason Allen s obrazem Théâtre D'opéra Spatial neboli Vesmírná opera. Problém je však v tom, že on obraz ve skutečnosti vůbec nenamaloval, skutečným autorem je umělá inteligence Midjourney.

Podle informací navíc někteří členové poroty neměli o robotím autorovi ani tušení, a tak se nabízí otázka, zda se nejedná o podvod. Alespoň tak to bere široká umělecká veřejnost, která si nenechala své názory pro sebe. „Tohle je špatně přesně ze stejného důvodu, ze kterého nenecháváme roboty, aby s lidmi soutěžili na olympiádě,“ napsal jeden uživatel sociálních sítí na Twitter.


Přečtěte si také