Virály

12. května 2022 09:25

redakce Prima Lajk

V téhle zemi dostanou ženy každý měsíc tři dny menstruačního volna. Dámy, braly byste to i u nás?

Už brzy by mělo Španělsko ulehčit ženám při prvních dnech menstruačního cyklu.

Bolest v podbřišku a křeče, únava, náladovost nebo přecitlivělost. Ačkoli reklamy na menstruační potřeby ukazují ženy během svých dnů veselé a plné energie, realita je někde úplně jinde. První dny menstruačního cyklu jsou velmi nepříjemné a mnohdy při nich nepomůže ani zahřívací lahev nebo prášek od bolesti. Nejraději by se v tu chvíli každá žena zahrabala do postele a stočila do klubíčka – to však často nejde, protože musí do práce.

V tu chvíli by se hodila menstruační dovolená, tedy volno, které dostane žena od zaměstnavatele. A právě o takové „vymoženosti“ se nyní bude hlasovat ve Španělsku, kde by měla vláda už brzy schválit nová opatření. Španělsko se chce stát první evropskou západní zemí, která ženám poskytne každý měsíc tři dny dovolené během prvních dnů menstruace.

Za iniciativou pro rovnost stojí státní tajemnice Ángela Rodriguez, která v březnu oznámila, že chce ženám v celé zemi zaručit zdravou menstruaci a obnovu reprodukčního zdraví. „Je důležité si ujasnit, co je bolestivá menstruace. Nemluvíme tu totiž o mírném nepohodlí, nýbrž o závažných příznacích, jako je průjem, silné bolesti hlavy a břicha či horečka,“ nechala se slyšet Rodriguez pro list El Periodico. Nastínila také, že by se nový zákon ohledně volna týkal i žen, které podstoupily potrat.


Přečtěte si také