Virály

13. prosince 2022 12:06

redakce Prima Lajk

V téhle zemi už si příští generace cigaretu nezapálí! Kde jsou na cestě k totálnímu nekuřáctví?

Tato země jako první schválila zákon o zákazu kouření pro příští generace.

Nový Zéland už před lety vyhlásil cigaretám drsnou válku, kterou však zatím na plné čáře prohrával. Ačkoli vláda pravidelně cigarety zdražuje a jedna krabičku se prodává v tamních obchodech za 500 korun, ani to zarputilé kuřáky od koupi neodradilo. Nyní je však Nový Zéland v bojkotu nikotinu zase o krok blíž.

Poslanci totiž schválili první návrh zákona, který výrazně omezuje dostupnost a prodej tabákových výrobků, a to nejen pro mladistvé. Tamní vláda si tak od toho slibuje, že se omezí obchodování s tabákem až o 95 procent a cigarety se budou prodávat pouze ve specializovaných obchodech. Součástí návrhu zákona je i zákaz prodeje cigaret lidem narozeným po 1. lednu 2009.

Tento plán, který se týká výhradně tabáku, a ne elektronických cigaret, představila tamní náměstkyně ministra zdravotnictví a lékařka Ayesha Verall. Cílem podle ní není postih kuřáků, ale naopak prodejců, kteří by nelegálně prodávali cigarety nezletilým. Hlavním plánem je však zaměřit se na zdraví všech obyvatel. Pokud vše vyjde podle představeného plánu, Nový Zéland bude první zemí na světě, která zajde v boji proti cigaretám takto daleko.


Přečtěte si také