Virály

1. října 2020 14:31

redakce Prima Lajk

Vědci tvrdí, že dokázali existenci cestování časem! Jaké pro to mají důkazy?

Je cestování časem skutečné?

Od Zpátky do budoucnosti až po nejnovější Avengers cestování časem odjakživa lákalo nejen filmové diváky, ale pochopitelně i vědce. Bylo tedy nejspíš jen otázkou času (ehm), než někdo přijde s konečnou odpovědí na to, jestli je cestování časem možné. Jako první na to přišla skupina vědců z Austrálie.

Nejprve si musíme ustanovit dva hlavní principy. Podle Einsteinovy teorie je možné cestovat časem a zabít vlastního pradědu a stále přitom existovat. Jenže podle opačného paradoxu byste vraždou svého pradědy zmizeli ze světa. Obojí dává za určitých okolností smysl, což je právě ten problém.

Nyní ale vědci matematicky stanovili na příkladu pandemie, že žádný paradox vlastně není. Kdybyste totiž chtěli zabránit pandemii a zabít tzv. pacienta nula předtím, než nákazu rozšíří dál, podle paradoxu byste tím zrušili v budoucnosti potřebu cestovat časem zpátky, protože by žádná pandemie nebyla. Jenže – a tady už se dostáváme konečně k tomu důležitému – ve skutečnosti by se nejspíš události přirozeně přizpůsobily nové realitě, takže byste se například nakazili vy a pandemie by stejně proběhla. Jinými slovy, tam, kde existuje svobodná vůle, lze teoreticky cestovat časem zpátky, aniž by přitom došlo k paradoxu cestování časem. Nebo to alespoň tvrdí věda.


Přečtěte si také