Virály

11. listopadu 2020 17:49

sarka.turcekova@gmail.com

Vědci vyvinuli zařízení, které nahradí držení holky za ruku! Vážně si tohle nějaký chlap koupí?

Když nebudou mít chlapi na seznamce kliku, nevadí. Můžou si objednat robotickou ruku, která jim dokáže nasimulovat stisk dívčí ruky.

Jestli jste někdy chtěli svou vyvolenou chytit za ruku a pak se vydat na dlouhou romantickou procházku, ale problém je v tom, že holku nemáte, anebo o vás ta vaše vysněná nemá zájem, tak tohle by mohlo být řešení pro vás. Špičkové zařízení „Moje přítelkyně na procházce“ je speciální ruka vyvinutá výzkumným týmem na univerzitě Gifu v Japonsku. Jde o velmi důmyslné zařízení, jehož cílem je vytvořit zážitek, který můžete mít z ruky svojí přítelkyně, i když žádnou nemáte. Můžete tak snadno kráčet po ulici ruku v ruce se svým neexistujícím partnerem. Zařízení se skládá z robotické ruky doplněné mikropočítačem, tlakovým senzorem, motorem, ohřívačem a měkkým materiálem podobným pokožce, jakož i doprovodnou aplikací pro smartphone.

Kovová ruka je pokryta měkkým gelovým materiálem navrženým k reprodukci hmatového vjemu dotyku s pokožkou jiné osoby, ale inženýři na univerzitě Gifu šli tak daleko, aby vytvořili zážitek z držení ruky. Teplo rukou je také reprodukováno pomocí ohřívače filmu a vlhký hadřík vložený mezi robotickou ruku a gelový povlak vypouští kapalinu malými otvory v materiálu podobnému pokožce. Díky tomu budete mít pocit, že se vaše ruce o sebe potí. K tomuto umělému potu lze ještě přidat vonné látky, které obnoví vůni určité osoby. Když zařízení uchopíte, vestavěný tlakový senzor detekuje sílu sevření a ruka tu vaši uchopí zpět srovnatelnou silou.

Aby bylo možné reprodukovat pocit jedné osoby, která za ní zaostává nebo kráčí příliš rychle, je na předloktí nositele připevněna motorizovaná kolejnice, která zajišťuje pocit tažení dopředu nebo dozadu. A konečně, pro další napodobení zážitku z chůze ruku v ruce se skutečnou osobou, přichází zařízení ještě s doprovodnou aplikací pro smartphone, která spoléhá na akcelerátor kapesního počítače, aby detekovala rychlost, kterou se nositel pohybuje, a vydává různé zvuky prostřednictvím reproduktorů telefonu – například kroky, dýchání a dokonce i zvuk oděvu třecího se o pokožku. Vymakané, co? Jde prý sice o experiment, nicméně tvůrci si myslí, že by tahle věcička mohla pomoci zmírnit pocity osamělosti a nabídnout i lidem, kteří se moc nehýbou, motivaci častěji se procházet.


Přečtěte si také