Virály

13. ledna 2021 19:09

sarka.turcekova@gmail.com

Vegani začali dobrovolně podstupovat vasektomii! Vážně to dělají kvůli planetě?

Někteří vegani se rozhodli pro planetu udělat něco navíc.

Vegani byli vždy tak trochu víc sami sebou, co se týká názorů na životní prostředí. Každý vegan by rád přispěl blahu planety. V Austrálii to posunuli zas o něco dál, když přišli s vasektomií, což je chirurgický zákrok, při kterém dochází k přerušení chámovodů muže za účelem jeho sterilizace. Pro představu: Austrálie má druhou nejvyšší míru vasektomií na světě a nyní to vypadá, že mezi vegany tento trend ještě roste.

K nárůstu došlo zejména u mužů mezi 18 až 28 lety – zejména u veganů. Ti se rozhodují pro vasektomii, aby tím snížili populaci a spotřebu. Děsí se toho, že je planeta už tak přelidněná a další lidský život má samozřejmě vliv na životní prostředí. Vegani proto omezují velikost své rodiny, aniž by přistoupili na politiku jednoho dítěte.

Doktor Demediuk na otázku, zda existují studie na to, proč je v Austrálii tak moc populární vasektomie, uvedl, že ačkoli žádná taková studie nebyla provedena, pravděpodobně to souvisí s australským přístupem ke vzdělávání. Navíc na tohle mají různé země nesmírně odlišné pocity. Podle něj existují různé kulturní bariéry, takže v Evropě, Francii, Itálii a Španělsku to bylo dokonce nezákonné.

Ve skutečnosti bylo ve Francii nezákonné provádět vasektomii asi do roku 2001, protože se to bralo jako zmrzačení mužských pohlavních orgánů. Ale jak šel čas, pomalu se možnost vasektomie přijímá i v těchto zemích. V zemích, jako je Jižní Amerika, rostou vasektomie téměř exponenciálně, zatímco v Austrálii dochází k postupnému nárůstu, ale stále je to velmi pomalý nárůst v porovnání s Jižní Amerikou.

Psychiatr Tanveer Ahmed souhlasil s Demediukem a řekl, že u "tradičně mužských kultur" se vasektomie vyskytuje o dost méně. Stala se navíc jakýmsi politickým aktem, ať už veganským nebo ekologickým.


Přečtěte si také