Anakonda porodila mláďata bez přispění samečka 1
Autor: Youtube / Associated Press Anakonda porodila mláďata bez přispění samečka 1

VIDEO: Anakondě se narodila mláďata, i když nebyla v kontaktu se samcem. Vážně šlo o neposkvrněné početí?

Publikováno: 28.05.2019
Věřte tomu, nebo ne, ale tahle samička anakondy opravdu počala svá mláďata bez jediného kontaktu se samcem.

reklama

Ve veřejném bostonském akváriu New England Aquarium zažili případ nápadně se podobající neposkvrněnému početí Panny Marie. S malým rozdílem – nejednalo se o člověka, ale o místní 8letou anakondu Annu. Té se podařilo přivést na svět dvě mláďata i přesto, že podle zaměstnanců neměla jediný kontakt se samečkem. I testování DNA potvrdilo, že 60centimetroví potomci anakondy jsou výsledkem nepohlavní reprodukce.

Akvárium v tiskové zprávě uvedlo, že příčinou je extrémně vzácný způsob rozmnožování nazvaný partenogeneze neboli samobřezost, u nějž dochází k vývinu nového jedince ze samičího vajíčka neoplozeného samčí pohlavní buňkou. Toto panenské početí bylo zdokumentováno v omezeném množství u ještěrek, žraloků, ptáků i hadů. Anna je však zatím jediným zaznamenaným případem partenogeneze u anakondy zelené.

Původně 3 čerstvě narozená háďata personál objevil v akváriu loni v zimě. Jedno z nich však během pár dnů umřelo, a přežila tak pouze dvě. Přestože všichni předpokládali, že jde o partogenezi, veterináři pro jistotu odeslali vzorky tkáně k analýze. Její výsledky o několik týdnů později jejich domněnku potvrdily. Mláďatům se v současnosti vede dobře, ošetřovatelé je jednou týdně krmí a každý den je vyndají z akvária a manipulují s nimi, aby si lépe zvykli na lidi i lékařská vyšetření, která je ještě v dospělosti čekají.

Podívat se na ně můžete i vy v následujícím videu… no nejsou roztomilá?

 

 

Kluk zemřel po uštknutí kobrou 1

DĚSIVÁ GALERIE: Puberťák sdílel fotku poté, co ho kousla kobra. Po několika hodinách zemřel. Co s hadem dělal?

reklama