Virály

15. února 2022 11:02

redakce Prima Lajk

VIDEO: Astronaut odhaluje, jak se čistí zuby ve vesmíru. Vážně je to jako raketová věda?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se asi čistí zuby ve stavu beztíže? Astronaut to názorně předvedl ve videu.

Ráno vstanete, jdete do koupelny a automaticky si berete zubní kartáček a pastu, aniž byste nad tím vůbec přemýšleli. Pokud ale žijete na Mezinárodní vesmírné stanici, je tahle ranní rutina trochu těžší, zvlášť když kolem vás neustále proplouvá ve stavu beztíže kartáček na zuby, speciální pasta a dávkovač vody.

Astronaut Andrew Feustel všem pozemšťanům názorně ukázal, jaký je život ve vesmíru a co to všechno obnáší. Hlavním rozdílem mezi čištěním zubů na Zemi a ve vesmíru je ten, že musí astronauti zubní pastu vždycky spolknout, aby nevznikl zbytečný odpad. Dalším je poté fakt, že na Mezinárodní vesmírné stanici není žádný vodovod, takže umyvadlo ani vanu tady rozhodně nehledejte.

Kosmonauti tak mají na příděl vlhčené hadříky, které jsou napuštěné čisticími i dezinfekčními prostředky a slouží jak na obličej, tak tělo. Zato takové mytí vlasů se zdá být opravdu složité a zdlouhavé. Astronauti si musí z dávkovače vody upustit velkou vodní kouli a vsáknout ji do vlasů, načež klasický šampon zastane práškový, který se vetře do vlasů. Starat se o základní hygienu prostě není ve vesmíru jednoduché.


Přečtěte si také