Virály

2. října 2022 18:42

redakce Prima Lajk

VIDEO: Nejméně 174 fotbalových fanoušků zemřelo při masivních nepokojích na stadionu. Co se stalo?

Podle médií se jedná o druhou nejhorší fotbalovou katastrofu vůbec.

K obrovské tragédii došlo po zápase první indonéské ligy mezi týmy Persebaya Surabaya a Arema FC. Pro domácí Aremu utkání skončilo porážkou 3:2. To fanoušky domácího týmu rozčílilo a po zápase vběhlo minimálně 3 000 lidí na trávník. „Nejprve došlo k nepokojům, propukla anarchie. Fanoušci začali útočit na policisty a poškozovali auta,“ cituje CNN šéfa policie Nica Afinta.

Policie se podle dostupných informací snažila rozbouřený dav marně rozehnat a nakonec mezi ně začala střílet slzný plyn, který však začal všechny dusit. Následoval chaos a panika při kterém se zoufalí fanoušci snažili utéct před slzným plynem pryč ze stadionu. V obrovské tlačenici bylo ušlapáno a usmrceno přes 174 lidí včetně žen a dětí. Mezi oběťmi jsou jak fanoušci, tak i policisté a stovky další lidí skončily v kritickém stavu v nemocnici. Stadion měl navíc překročit kapacitu. Maximálně se zápasu mohlo účastnit 38 tisíc diváků, prodáno však bylo 42 tisíc vstupenek. Podle světového řídícího orgánu FIFA by neměl být policisty ani pořadateli slzný plyn používán k ovládání davu na stadionech. Indonéský prezident Joko Wododo nařídil odložení všech fotbalových zápasů do doby, než se provede vyšetřování.

Za nejhorší fotbalovou katastrofu, co se počtu obětí týče, je dosud považován zápas mezi Peru a Argentinou z května 1964. Po utkání olympijské kvalifikace došlo na stadionu v peruánské metropoli Limě ke střetu fanoušků, při kterém zemřelo 328 lidí.


Přečtěte si také