Virály

12. října 2020 13:18

sarka.turcekova@gmail.com

Žena, která měla dlouhodobě koronavirus, má tyto následky. Co hrozného se jí stalo?

Dlouhodobě trpěla koronavirem a teď se rozhodla promluvit o dlouhodobých účincích nemoci, která jí změnila život.

Pro někoho jde jenom o běžnou chřipku, ale někteří lidé mají průběh nákazou koronavirem opravdu těžký. U Roweeny Russell se začaly první příznaky objevovat už na počátku dubna, když nemohla popadnout dech a začala se cítit vyčerpaná. Během několika příštích dnů začala trpět ztrátou paměti, zvracením a neustále se jí točila hlava. Nakonec byla neuvěřitelně vyčerpaná a musela si kvůli tomu zavolat sanitku. Nyní, po šesti měsících, stále trpí dlouhodobými příznaky koronaviru, které jí změnily život.

Nejspíš ale zdaleka není jediným případem. S dlouhodobými následky koronaviru se potýkají desítky tisíc lidí. Od trvalé únavy, dušnosti, ztráty paměti, nedostatečné koncentrace až po bolesti svalů, kloubů a hrudníku. Před nákazou prý byla žena opravdu zdravá, byla schopná dělat stojky nebo pravidelně jezdit na kole 96 kilometrů dlouhé trasy a trvalo jí jen deset minut, než se vzpamatovala. Přičemž po nákaze koronavirem i po několika měsících ušla jen šest tisíc kroků a vzpamatovávala se z toho po tři dny.

Mozek ženy byl těžce zasažen a má teď velké problémy s fungováním. Má problémy se soustředěním se, cítí se vyčerpaně, každý den trpí bolestmi na hrudi a ledvinách, prudce jí buší srdce a neustále cítí krev v ústech. Měla také záněty rukou a nohou, přičemž její ruce dokonce změnily tvar. V září se vzbudila uprostřed noci s tím, že si zavolala sanitku a bála se o svůj život kvůli silným bolestem na hrudi. Nakonec byla převezena do nemocnice s příznaky srdečního infarktu.

Od té doby podstoupila testy srdce a plic, aby zjistila poškození způsobené virem. Nyní nervózně očekává výsledky a není schopná pracovat kvůli příznakům. Jako tisíce dalších trpících lidí vůbec netuší, co jí přinese budoucnost, a bojí se, že by mohla umřít na náhlou srdeční zástavu. Nejvíc se bojí toho, jaký dopad má nemoc na její blízké.


Přečtěte si také