Virály

22. března 2021 17:39

sarka.turcekova@gmail.com

Žena trpí vzácnou nemocí, kvůli které krvácí z očí, když má menstruaci! Proč se jí to děje?

Žena trpí hodně zvláštním stavem, kvůli kterému jsou pro ni každý měsíc ženské doslova peklo.

Menstruace je pro mnoho žen nepříjemná záležitost, protože zažívají často bolesti hlavy, břicha, mají otoky nebo nepříjemné křeče. Rozhodně se jim nechce vykonávat nějakou náročnou práci. Tahle 25letá žena to má ještě ale o dost horší. Lékaři jí totiž diagnostikovali neuvěřitelně vzácný stav, kvůli kterému pokaždé, když má ženské dny, ještě navíc krvácí z očí. Tento stav se jmenuje haemolacria a způsobuje, že lidé pláčou z očí krev. Podobné případy byly zdokumentovány jen u ženy s podobným, nicméně ještě vzácnějším stavem, který se nazývá „oční vikariózní menstruace“. Jak název napovídá, způsobuje pacientkám krvácení z očí, ale pouze během jejich menstruace.

25letá žena, jejíž jméno nebylo z důvodu ochrany soukromí prozrazeno, navštívila pohotovost v nemocnici v Chandigarhu a stěžovala si na to, že pláče z očí krev. Všechny provedené testy se však vrátily v pořádku a teprve když postupně zjistili, že je plakání krve spojené s menstruací. Žena uvedla, že jí slzy krve nezpůsobovaly žádné bolesti ani nepohodlí a rozsáhlé oftalmologické a radiologické testy neprokázaly nic neobvyklého. Navíc v minulosti očním krvácením netrpěla a neměla ani žádné jiné problémy s tím spojené. Nekrvácela ani ze žádných jiných míst. Když se vyloučily všechny ostatní možnosti, tak jí byla diagnostikována oční „zprostředkovaná“ menstruace. Extrémně vzácný stav způsobuje krvácení žen z extragenitálních orgánů, z nichž nejčastější je nos. Byly však zaznamenány případy, kdy lidé trpěli krvácením z rtů, očí a dokonce z jejich plic nebo žaludků.

Jde o to, že estrogen a progesteron mohou zvyšovat propustnost kapilár, což vede k hyperemii, překrvení a sekundárnímu krvácení z extrauterinní tkáně, napsali autoři studie dokumentující případ ženy. Po diagnostikování byla žena léčena tak, že brala kombinaci léků estrogenu a progesteronu. Naštěstí její krvácení z očí po léčbě úplně přestalo.

Sdílejte článek

Přečtěte si také