Virály

22. února 2021 13:10

sarka.turcekova@gmail.com

Žena zemřela poté, co obdržela plíci od pacienta nakaženého koronavirem! Jak se to mohlo stát?

Žena, která potřebovala novou plíci, dostala omylem novou od infikovaného pacienta. Plíce byla nakažená koronavirem.

Představte si, že máte ze zdravotních důvodů nefunkční orgán a odevzdáte se do péče lékařů, aby vám pomohli. Ti s největším politováním zkonstatují, že bude potřeba operace, při které vám vloží do těla novou plíci. Pak už jen čekáte na vhodného dárce a máte strach z nadcházející operace. Lékaři vás ale ujišťují, že i když jisté riziko je, proběhlo takových operací úspěšně na tisíce a není důvod, aby se cokoliv pokazilo. Po transplantaci plic však žena zemřela na koronavirus. Důvodem bylo to, že pacient, od kterého plíci dostala, byl infikovaný koronavirem. Ve studii vědci potvrdili, že tato žena z Michiganu, která si nepřála být jmenována, je prvním potvrzeným případem přenosu koronaviru po transplantaci plic ve Spojených státech.

Studie publikovaná v časopise American Journal of Transplantation rovněž uvádí, že u jednoho z chirurgů, kteří s tímto orgánem manipulovali, bylo o čtyři dny později zjištěno, že byl touto chorobou také infikován. Analýza bronchoalveolární laváže (BAL) od dárce, příjemce a infikovaného chirurga prokázala „původ infekce od příjemce a zdravotnického pracovníka“, uzavírají vědci. Příjemce transplantace trpěl chronickou obstrukční chorobou plic známou jako CHOPN, přičemž dárce zemřel po autonehodě. Daniel Richard Kaul, ředitel služby pro transplantaci infekčních nemocí na lékařské fakultě University of Michigan, uvedl, že dárce i příjemce byli testováni na přítomnost koronaviru, výsledek však byl negativní.

Plíci by prý nepoužili, kdyby testovaná nebyla. Tři dny po operaci se však u ženy objevila teplota a zjistili, že má horečku. Poté poslali vzorky plic na test proti koronaviru, který už byl pozitivní. Poté otestovali vzorek tekutiny z hloubky darovaných plic, který byl odebrán před implantací. Ten se také vrátil jako pozitivní. Není však známo, zda byl dárce v nedávné době vystaven osobám, u nichž je podezření, že jsou infikovány koronavirem. Virové přenosy z darování orgánů zůstávají podle lékařů vzácné, méně než jedno procento příjemců transplantátu se tímto způsobem nakazilo virem.


Přečtěte si také