Virály

30. prosince 2020 00:16

sarka.turcekova@gmail.com

Žena ztratila čich kvůli koronaviru! Vážně jí teď jídlo smrdí jako zkažené?

Následky po nakažením koronavirem mohou být různé. Někdo nemá vůbec žádné, u téhle ženy však nemoc způsobila ztrátu některých smyslů.

Dvojnásobná maminka říká, že nákaza koronavirem ovlivnila její smysly. A to natolik, že téměř každé jídlo jí teď smrdí tak, jako by bylo zkažené. Kvůli tomuto defektu už hodně zhubla, protože se nedokáže přinutit ani jídla, která dřív patřila mezi její oblíbená. 44letá Sarah Govier prodělala nákazu koronavirem v květnu, přičemž poté ztratila čich – to se mimochodem stalo celé řadě dalších nakažených. O několik měsíců později se jí vrátil, ale zjistila, že její čich a chuť jsou najednou zkreslené.

Káva jí prý teď "voní" jako výpary z automobilu nebo cigaretový kouř, takže jí pochopitelně vůbec nechutná. Zubní pasta jí teď chutná jako benzín, takže je pro ni čištění zubů jako kartáčování benzínem. A čokoláda se jí v žaludku zdá naprosto nechutná. Nemůže ani popsat, jak jí smrdí česnek nebo cibule. A protože jsou tyto přísady skoro v každém receptu, tak pro ni bylo vaření zpočátku náročné. Všechny výpary z vaření jí přijdou jako směs mokrého psa a zatuchlé vody – jako by to páchla jako plíseň.

Lékařský název příznaků, které má Sarah, je parosmie, přičemž lékaři tvrdí, že lidé kvůli koronaviru ztrácejí čich, protože virus poškozuje nervové zakončení receptoru nebo podpůrné buňky v jejich nose. Pokud jsou receptory poškozeny nebo se nesprávně zahojí, může to vést k parosmii. Sarah uvedla, že její kolegové v nemocnici Williama Harveye měli v dubnu pozitivní test, ale ona nevykazovala žádné ze známých příznaků, jako je kašel nebo vysoká teplota. Jednoho dne však přišla domů vyčerpaná a začalo ji bolet v krku, takže zůstala doma a objednala si test. Později se jí však změnila v souvislosti s nemocí chuť i čich.

Sarah je momentálně nucená jíst hlavně sýr, ryby, brambory, těstoviny, rýži a kaši, a protože jí to moc nestačí, tak k tomu přidala ještě různé mléčné koktejly. Už hodně zhubla a kromě jídla je ještě přecitlivělá také na pach potu a moči. Ten se jí zdá silnější než kdy jindy. Cítí také pot v situacích, kdy by si toho normální člověk nevšiml, stačí, když je jí trochu horko. Takovýto pot jí smrdí jako shnilé zelí, navíc tím, že se cítí jen ona sama, má pak strach, že to musí cítit i ostatní. Zjistila však, že není sama, kdo má podobné problémy. Na Facebooku už dokonce vznikla podpůrná skupina "Covid Anosmia / Parosmia Support Group", která má nyní už přes 4 000 členů z celého světa.

Sdílejte článek

Přečtěte si také