Youtuber Datel skončil u soudu! Za napadení Ikara si vyslechl nečekaný trest. Musí nakonec do vězení?

Za napadení youtuberského rivala hrozily Datlovi až dva roky vězení. Jaký si nakonec vyslechl trest?

Zdá se, že youtubery budeme vídat u soudu čím dál častěji. Po soudních tahanicích internetové hvězdičky MikeJePan a provokatéra Pstruha se totiž ve čtvrtek 18. 1. vrátila kauza s Datlovým napadením jeho youtuberského soka Ikara, s nímž byl na internetu v dlouhodobém sporu. Při jejich nechvalně známém setkání, jež Datlova přítelkyně natáčela a záznam se později stal virálním hitem, měl Marek “Datel“ Valášek zlomit Ikarovi nohu. Datel za svůj čin skončil u soudu, od něhož si nyní odnesl poněkud nečekaný trest.

Okresní soud Plzeň-sever potrestal Valáška za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a výtržnictví pokutou 25 tisíc korun. Hrozily mu přitom až dva roky vězení, takže nakonec vyvázl s mírnějším trestem. Pokud ovšem nezaplatí, může jít na 5 týdnů do vězení. Verdikt ovšem ještě není pravomocný, jelikož youtuber si nechal lhůtu na odvolání.

Datel a jeho právník se bránili u soudu tím, že měl Datel z Ikara strach, reagoval na napadení poškozením a čin by měl být kvalifikován jako nutná obrana. „Vyříkali jsem si vše. Když jsem chtěl odejít, sáhl na mě. Měl jsem strach o přítelkyni, o to, co udělá, když předtím vyhrožoval. Otočil jsem se. Dvě tři sekundy jsem přemýšlel. Pak jsem ho chytil, aby nemohl nic udělat přítelkyni. Chvilku jsem ho držel na zemi. Pak jsme odešli. Je mi líto, že to došlo tak daleko,“ řekl podle serveru iDnes.cz Valášek u soudu. Chtěl si pak pomoci právě nechvalně proslulým záznamem jejich střetu. Právě ten ale paradoxně možná Datlovi nejvíce uškodil.

Soudce totiž zaskočilo, že to rozhodně nevypadá, že by měl Datel z Ikara ve videu strach. Naopak ho spíše provokuje. „Právě obžalovaný byl tím, kdo na záznamu z 11. září 2016 provokuje. Když poškozený vyšel ven, obžalovaný mu říká: Čekám, kdy mi omlátíš hlavu o obrubník. Poškozený říká, že mu nic dělat nebude, že se nebude prát,“ řekl soudce na záběry z videa.

Ikaro se ovšem úplného vítězství také nedočkal. Od Datla totiž požadoval odškodnění až ve výši 150 tisíc korun kvůli poškození osobnostních práv. To ovšem soudce zamítl s tím, že si Ikaro sám na této kauze se sádrou honil sledovanost. Odkázal proto youtubera na civilní řízení. Tímto se ale tato kauza snad definitivně uzavírá. Považujete trest pro Datla za zasloužený?

Podívejte se, jak trapně Ikaro kdysi urážel Carrie.

Sdílejte článek
Štítky Datel soud věznice youtuber napadení Okresní soud Plzeň-sever zlomená noha Ikaro

Přečtěte si také