Extrém

31. prosince 2016 12:59

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Koušete si kůži okolo nehtů? Tohle jsou důvody, proč byste s tím měli hned přestat!

Patří okusování kůžičky na prstech mezi vaše ošklivé zlozvyky? Tak to je možná čas to co nejrychleji napravit.

Každý z nás máme nějaký ten špatný zvyk, kterým ostatním lezeme na nervy, ale stejně s ním nechceme nic dělat. Někdo se z nervozity či stresu škrábe na hlavě, další si kouše nehty a další “gurmáni“ si místo nehtíčků rádi pochutnávají na kůžičce v přilehlém okolí. Pokud ovšem patříte do té třetí kategorie, možná byste se nad svým zvykem měli zamyslet. Kvůli těmto hrozbám se vám to totiž může šeredně vymstít.

Vykousáváním strupů či kousků kůže u nehtů si totiž můžete způsobit například malé jizvy. Věčné okusování ovšem může mít za následek i vážnou infekci. Kousání totiž může způsobit to, že se pod vaši kůži dostanou zrádné bakterie a zmiňovaná infekce na sebe nenechá dlouho čekat. Může pak dojít také k trvalému poškození vašeho nehtu, či dokonce nevratnému poškození nervu.

Věčné okusování kůžičky je navíc příznakem poruchy zvané dermatilománie, při níž má člověk nutkání si škrábat, či dokonce poškozovat kůži. Ve vážných případech pak může dojít k nebezpečným poraněním. Takový člověk musí pak často brát léky či vyhledat odbornou pomoc. Tak co, pořád vám kousání kůže u nehtů přijde jako veliká zábava?


Přečtěte si také