Extrém

12. prosince 2016 13:30

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Lidé, kteří nepijí alkohol, umírají předčasně! Kolik skleniček musíte denně vypít, abyste žili déle?

Jste věčný abstinent, který se štítí i půllitru piva? Tak to pro vás máme špatnou zprávu. Nejspíš totiž zemřete v mladém věku.

Přesně s tímto šokujícím výsledkem přišla nová zevrubná studie Charlese Holahana z univerzity v Texasu. Ten ve svém výzkumu zkoumal, zda se dožijí většího věku abstinenti, nebo lidé, co si dají nějakou tu skleničku. Jeho studie se zúčastnilo 1824 lidí ve věku mezi 55 až 65 lety, jejichž život Charles sledoval 20 roků. A výsledek jeho práce všechny šokoval. Lidé, kteří holdovali alkoholu, totiž žili mnohem déle!

Neradujte se ale předčasně. Neznamená to totiž, že musíte automaticky pít ve velkém a usínat s půl litrem vodky v těle. Velké množství alkoholu je totiž samozřejmě pro vaše tělo škodlivé a nebezpečné. I vám pak hrozí, že umřete předčasně. Pozitivní výsledky se totiž týkají spíše průměrných konzumentů, kteří pijí s rozumem. Pokud si tedy dopřáváte 2–3 sklenky denně, máte vyhráno a měli byste žít mnohem déle než většina abstinentů.

Výsledky Charlesovy studie totiž hovoří jasně. 69 % abstinentů totiž během jeho dvacetiletého výzkumu zemřelo, u velkých alkoholiků to pak bylo 60 % a u průměrných milovníků alkoholu “pouhých“ 40 %. Z čísel tak jasně vyplývá, že lidé pijící s rozumem mají větší šanci na klidný důchod než mnozí abstinenti. Na druhou stranu není z výzkumu tolik jasné, jak moc je jejich úmrtí spjaté s přísunem alkoholu a zda nezemřeli kvůli jiným příčinám. I tak musí tyto výsledky mnohým udělat velkou radost.

Sdílejte článek

Přečtěte si také