Extrém

2. června 2015 15:15

Tereza Javorová

Vědci zas něco vymysleli: Za obezitu může hluk! Doporučují "tichou dietu"

Žijete ve hlučném prostředí a jste tlustí? Podle vědců to spolu úzce souvisí!

Pokud bydlíte vedle frekventované silnice, pracujete na diskotéce nebo u hlučného stroje, tak vám kromě poškození sluchu hrozí vyšší riziko obezity. To alespoň tvrdí vědci ze světových univerzit jako King’s College London nebo Karolinska Institute ve Švédsku. To, že vedle silnice je ta výborná cukrárna, na diskotéce pijete jen tvrdý nebo příšerně sladký alkohol a u stroje do sebe tlačíte hambáče z mekáče, v potaz už nebrali... Za všechno prý může hluk.

Místo kaloriií počítat decibely

„Pokud je člověk vystavený nadměrnému hluku, tak se mu zrychluje srdeční tep, vyplavuje se mu stresový hormon a adrenalin," vysvětluje profesor Stephen Stansfeld z University of London. „Organismus se tak chová, jako kdyby byl vystavovaný nějakému nebezpečí. A brání se tomu například větším ukládáním tuků – nouzových zásob."

Jeho teorii potvrzují i vědci ze zmíněné Karolinska Institute ve Švédsku. Provedli výzkum, který dokázal, že lidé žijící vedle hlučné, frekventované silnice měli větší sklon k obezitě. Navíc jim častěji hrozil infakrt nebo mrtvice.

Hluk navíc velmi negativně ovlivňuje spánek (překvapivě), který je pro správné fungování metabolismu a spalování kalorií klíčový. „Vysterované a neodpočinuté tělo má větší tendenci doplňovat si energii ze sladkého a tučného jídla a vytvářet si zásoby místo toho, aby potraviny rychle zpracovalo," vysvětluje nutriční specialistka Emer Delaney.

Tichá dieta

Vědci proto doporučují, aby si lidé nastolili takzvanou "tichou dietu". V překladu omezit počet decibelů ve svém okolí na minimum. Některé chytré telefony dokonce už decibely umí měřit. Hlučnému prostředí se snažte vyhýbat a nenechávejte součastně zapnutý počítač, televizi a třeba rádio ve vedlejším pokoji. V nejzazším případě změňte práci či místo, kde žijete. A přestaňte chodit do té cukrárny.

---

Pikoška na závěr: Negativní dopad na lidské zdraví mají zvuky vyšší než 70 decibelů. To je například zvuk jedoucího vlaku, rychlovarné konvice těsně před vypnutím, ale i spláchnutí záchodu.

Sdílejte článek
Štítky obezita Švédsko silnice ticho dieta vědec hluk King's College London cukrárna Londýnská univerzita cukrárna

Přečtěte si také