TopStar

27. února 2018 15:26

Ilona Blašková

Brutální činy nenechávají filmaře v klidu

I když jsou filmy občas skvělým útěkem od reality, u některých snímků tvůrci nepotřebují moc fantazie. Rádi a často se nechávají inspirovat skutečnými událostmi. Jeden ze silných okamžiků nastal i na německém festivalu Berlinale, a to při premiéře filmu věnovanému norskému brutálnímu útoku z roku 2011.

22. červenec roku 2011 se tučným písmem zapsal mezi jeden z nejsmutnějších dnů. Krajně pravicový politický extremista Anders Breivik totiž spáchal sérii teroristických útoků na norském ostrově. Přišlo tam o život téměř osm desítek lidí. A právě o tom je i snímek „Utya 22. července“, který se představil na filmovém festivale Berlinale. "Chtěl jsem, abychom si vzpomněli, jak se na tomto ostrově skutečně projevil extremismus. Cítil jsem, že si musím všechen dostupný materiál projít. Abych mohl příběh autenticky vložit do filmu. Chtěl jsem to ukázat hlavně z perspektivy mladých lidí, kteří tam byli," prozradil režisér snímku Erik Poppe.

My si na tento snímek můžeme vytvořit vlastní názor v říjnu, kdy vstoupí do našich kin. Takto brutální činy nenechávají filmaře v klidu. V minulosti se na základě teroristických útoků z jedenáctého září natočil třeba film Let číslo 93. A ani čerstvý útok z floridské střední školy, který se stal 14. února, kdy devatenáctiletý útočník zastřelil 17 lidí, nezůstane bez odezvy. George Clooney, Oprah Winfrey nebo Steven Spielberg totiž oznámili, že darují zhruba deset milionů korun na protestní akci s názvem Pochod za naše životy. Jeho účelem má být omezení zbraní a konat se bude 24. března ve Washingtonu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také