TopStar

1. listopadu 2013 11:50

Dagmar Dandová

Herec Pavel Nový: Co musí dělat, aby vůbec chodil?

Zvukař Pepa z české veselohry století S tebou mě baví svět Pavel Nový se jednoho dne probudil ochrnutý. Od té doby rozděluje svůj život na dvě etapy: před a po nemoci. A počíná si víc než statečně.

Lékaři mu diagnostikovali západonilskou horečku. Herec se nemohl ani pohnout a vypadalo to, že definitivně skončí na vozíčku. Nový se ale nedal a bojoval, aby se zase dokázal sám postavit na nohy.

„Musím stále jezdit na kole, protože pro mě je to rehabilitace. A rehabilitace je pro můj současný život nutnost. Ale naštěstí mě cyklistika baví, takže jsem spojil příjemné s užitečným. Držím se hesla: život je boj. Ale to hlavní jsem vyhrál, můžu zase chodit,“ řekl nám Nový, který sní o tom, že projede na kole celé Irsko.

„Snažím se vrátit i ke sportům, které jsem měl před nemocí rád, jako je hokej a tenis, ale moje tělo proti tomu docela protestuje. Třeba při hokeji mi musí všichni pořádně přihrávat a pak většinou prohráváme,“ smál se herec, který hrál třeba i ve filmu Snowboarďáci.

Zajímavé je, že se mu po ochrnutí nezměnil jenom životní styl, ale i chutě.

„Před dvaceti lety, to bylo ještě v mém minulém životě, jsem objevil irské pivo, které jsem si naprosto zamiloval. Ale v tom současném už ho nepiju a dám si prostě whisky,“ zavzpomínal si herec a poukázal na to, že spousta umělců má dva životy: minulý a současný.

„Třeba takový Petr Vacek. Kdysi bojoval za kosatky a teď už by si taky určitě dal nějakou pořádnou rybu,“ uvedl herec, který chodí snad za každého počasí v kraťasech.

Co je západonilská horečka

Západonilská horečka je virové onemocnění, které se dostane do těla po štípnutí infikovaným komárem. Virus se rozšířil od egyptské řeky Nil do celého území Afriky a pak skoro do celého světa. V roce 1997 se tato nemoc dokonce vyskytla i v České republice. Nový se nakazil na dovolené na Kypru. Udělal se mu otok na mozku a přerušily se mu tím pohybové funkce. V rehabilitačním ústavu v Kladrubech se musel učit znovu chodit

"Západonilskou horečku hned tak někdo nemá, jsem jediný ve střední Evropě! Skoro jsem na ni umřel," řekl o své nemoci kdysi Pavel Nový.

-dad-

Mohlo by vás zajímat

Sdílejte článek

Přečtěte si také