TopStar

23. února 2014 11:44

Jana Fikotová

Mirjam Landa: Herce prostě odstraním

Režisérka Mirjam Landa (44) přiznala, že nemá problém dát komukoli šanci zahrát si v muzikálu. Pokud však vidí, že je to omyl, zakročí a dotyčného odstraní. Z tohoto důvodu i v minulosti ukončila muzikál Touha. Ten se však na základě četných diváckých žádostí vrací na repertoár Divadla Kalich.

Jsme v Divadle Kalich. Je to pro vás návrat na místo činu. Máte tu obnovenou premiéru s představením Touha. Stýskalo se vám snad? Abych řekla pravdu, Divadlo Kalich mám ráda, ale návrat muzikálu byl spíše ze strany diváků. Obrátili se na divadlo a divadlo se zase obrátilo na mě.

Provedla jste reorganizaci obsazení? Udělala jsem trošku výměnu herců. Už před lety jsem to představení sama stopla, protože to herci nehráli tak, jak jsem si to představovala. Proto jsem některé role obsadila jinými zpěváky. Objevuje se tu např. Tomáš Savka, na kterého jsem se nesmírně těšila. Už delší dobu jsme spolu chtěli pracovat. Jinak se v představení objeví spíše neznámí herci. Například Oldřich Smysl má šanci ukázat se jako budoucí velká muzikálová hvězda.

Měla jste tendenci zasáhnout i do scénáře? Je tam taková sekvence, kde je konkurz, a tam se to dá trošku měnit. Oživila to např. herečka Lindsay Taylor, která mi hraje ještě v novém představení Rent. Stala se součástí company a rozhodně to představení Touha velmi oživila. Jinak si myslím, že dramaturgie představení je výborná a proto jsem nebyla nucena cokoli měnit.

Kolik bude představení? Máte to otevřené nebo se chystáte to stopnout ve chvíli, kdy se vám opět nebudou líbit herci? Představení je patnáct a budou do konce sezony, tedy června. Pak se uvidí … Muzikál vznikl z filmu, co pro vás bylo složitější? Rozhodně ta filmová podoba byla těžší. Hlavně proto, že to byl můj první večerní film, dělala jsem tu i producenta, režiséra, takže to vůbec nebylo lehké.

Můžete odhadnout z reakcí herců, jaká vlastně jste režisérka? To je těžké, asi by vám to skutečně lépe řekli herci. Rozhodně však nepatřím k režisérům, kteří chtějí jen někoho řídit. Má představa je jasná, chci od herců, aby ztvárnili přesně to, co mají. Snažím se jim to vysvětlit, což někdy je dost z mé strany vášnivé. Mám rozhodně své hranice, za které nejdu, tedy občas. Nejsem zbytečně výbušná. Pokud vidím, že to nejde, raději volím radikální řešení a herce prostě z jeviště odstraním.

Odstraňujete často? Podle potřeby. Někdy ano, ale upřímně, není to pro mne nijak lehké. Jde totiž většinou o případy, že jsou to známí známých. Jsem v tomto ohledu příliš hodná a snažím se přátelům vyhovět. Nakonec však musím zakročit, a pokud člověk nemá talent, musí z kola ven. Naštěstí to většinou ti lidé chápou.

TIP Prima-Style.cz: Vstupenky na muzikál i další představení Divadla Kalich najdete ZDE.

-juf-

Sdílejte článek

Přečtěte si také