TopStar

8. prosince 2013 22:42

Jana Fikotová

Slavnému zpěvákovi hrozí vězení

Americký hudebník Bob Dylan (72) čelí žalobě za podněcování k rasové nenávisti. Za tento čin mu hrozí rok ve vězení a pokuta ve výši 45 tisíc eur.

Dylana zažalovala chorvatská organizace CRICCF sídlící ve Francii, a to na základě rozhovoru, který hudebník vloni poskytl pro francouzskou verzi magazínu Rolling Stone.

„Jak ve vás koluje krev otrokáře, vycítíte člena Ku-Klux-Klanu na míle daleko. Stejně tak, jako židé vycítí nacistickou krev a Srbové zase chorvatskou krev,“ prohlásil tehdy zpěvák, když odpovídal na otázku svého vztahu k rasismu.

CRICCF podala žalobu nejen na Dylana, ale i na vydavatele časopisu, kde vyšel tento rozhovor. Právní zástupce CRICCF uvedl, že jim bude stačit, když se zpěvák za svůj výrok omluví.

„Pokud se omluví, žalobu stáhneme. Naším cílem není nikomu ubližovat. Chceme, aby přiznal, že výroku lituje a nemyslel to tak, jak to v rozhovoru vyznělo. V Chorvatsku je Bob Dylan velmi populární. O to více nás jeho tvrzení bolí a uráží.“

Datum soudního líčení ani to, jestli na proces do Pažíže dorazí Dylan osobně, zatím nebylo zveřejněno.

Bob Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, založil první kapelu už na střední škole. V roce 1962 vydal debutové album a dodnes má na kontě 35 nahrávek. Mezi jeho nejznámější písně patří skladby Blowin' in the Wind, The Times They Are a-Changin’, Like a Rolling Stone, Subterranean Homesick Blues, Tangled Up in Blue, Knockin' on Heaven's Door či Just Like a Woman.

V roce 1988 ho uvedli do Rock'n'rollové síně slávy. V roce 1991 si převzal cenu Grammy za celoživotní přínos hudbě. Svého jediného Oscara a cenu Zlatý glóbus získal za píseň Things Have Changed, která zazněla ve filmu Skvělí chlapi (2000). V roce 2008 Dylan dostal Pullitzerovu cenu. V Paříži si nedávno hudebník také převzal Řád česné legie.

-juf-

Sdílejte článek
Štítky krev Rolling Stones výrok žaloba Bob Dylan hudební

Přečtěte si také