ODHALENO: 10 šílených věcí, které se dějí, jen když jste zamilovaní. Co všechno láska může způsobit?

Jestli už jste někdy byli zamilovaní, tohle všechno určitě moc dobře znáte. Proč se to ale děje?

Zamilovanost často inspiruje lidi. A vědci se rozhodli zjistit, proč se naše chování tak drasticky změní, když se zamilujeme. Spojují tyto změny s různými hormony lásky, jako je dopamin a oxytocin, které ovlivňují naše emoce. Opravdu ale tento pocit způsobuje stejný stav jako třeba víno, a může dokonce být i lékem na bolest? Protože nás odpovědi nejen na tyto otázky opravdu zajímaly, rozhodli jsme se zjistit, jak vědci vysvětlují šílené věci, které člověk dělá, když je zamilovaný. Doufáme, že tyto signály a skutečné pocity vám pomohou porozumět tomu, co se děje ve vaší hlavě, když je opojená láskou.

1. Zamilovaní lidé se chovají jako opilí

Pár sklenicích vína zajistí snazší komunikaci, a to i s lidmi, které sotva známe. Stáváme se důvěřivějšími a strach i úzkost mizí. Hormon lásky oxytocin ovlivňuje lidské tělo stejně jako alkohol. Vypozorovali jste někdy, že opilí lidé kolem vás se chtějí více objímat? Oxytocinu se také dá říct objímací hormon, protože vyvolává ve člověku touhou být fyzicky blízko ostatním, tedy partnerům.

2. Zamilovaní lidé tloustnou, nebo naopak hubnou

Mnoho párů na začátku vztahu přiberou. Možná je to proto, že se snaží nadměrně kompenzovat energii, kterou jejich čerstvě zamilovaná těla vydávají. Anebo taky proto, že lidé ve vztahu společně mnohem častěji chodí do restaurací a kaváren. Vědci mimochodem zjistili, že páry, které nabraly na váze, jsou spokojenější se svým vztahem. Je to podle nich dáno tím, že partneři cítí menší tlak a strach z odmítnutí kvůli vzhledu. Ne všichni zadaní lidé ale tloustnou. Americké studie o oxytocinu, tedy hormonu produkovaném u zamilovaných lidí, ukázaly, že oxytocin snižuje pocit hladu a reguluje metabolismus.

3. Zamilovaným lidem se mění hlas

Američtí vědci provedli neobvyklou studii. Požádali lidi, kteří nedávno začali být v romantickém vztahu, aby učinili několik telefonátů. Jiní účastnící poslouchali jejich hlasy mohli snadno rozpoznat, jestli volající zrovna hovoří s kamarády nebo se svými partnery. Hlasy žen se během rozhovoru s partnery byly hlubší a hlasy mužů naopak vyšší. Vědci si myslí, že je to proto, aby se partneři navzájem přiblížili tomu druhému.

4. Zamilovanost je jako posedlost nebo závislost

Vzpomeňte si na období, kdy jste byli zamilovaní. Pravděpodobně jste neustále mysleli na osobu, která byla objektem vaší lásky, chtěli jste s ní trávit co nejvíce času a vaši přátelé možná vaše chování nazývali posedlostí. Antropoložka Helen E. Fisherová zjistila, že když je člověk zamilovaný, aktivují se stejné části mozku, jako když je člověk závislý na kokainu. Proto chceme být s lidmi, po kterých toužíme a cítíme se strašně, když s nimi nejsme.

5. Zamilovaní lidé nemohou spát

Pokud patříte mezi ty, kteří si myslím, že zamilovaní lidé tráví bezesné noci přemýšlením o své lásce a o tom, co bude, nemáte tak úplně pravdu. Zamilovaní spí, podle švýcarské studie však o hodinu méně než ostatní. Žádný z účastníků výzkumů se pak ale necítil unaveně, takže přesto, že je spánek kratší, jeho kvalita se nezhoršuje.

6. Zamilovaným lidem vyskakuje srdce z hrudi

Pocení, zrychlený tep, červenání se – to jsou běžné příznaky úzkosti. Zároveň ale doprovází taky úplný začátek zamilovanosti, fázi zvanou limerence, tedy stav mysli, který vychází z přitažlivosti k druhé osobě. Pokud tedy máte pocit, že se před určitou osobou pravidelně bezdůvodně červenáte, pravděpodobně jste do ní zamilovaní.

7. Zamilovaní lidé chtějí skládat básně a zpívat milostné písně

Jen si uvědomte, kolik krásných básní bylo napsáno lidmi, kteří byli zamilovaní. Holandské studie ukázaly, že pocity zamilovanosti potlačují analytické myšlení a rozvíjejí to kreativní. Proto chceme těm, které milujeme dávat originální dary a překvapovat je, přestože k tomu není žádný speciální důvod.

8. Zamilovanost je lék na všechny nemoci

Několik studií poukázalo na spojení mezi pocity zamilovaných a vnímáním bolesti. Účastníci experimentu, kteří byli zamilovaní, měli slabší reakci na vnější podněty. Když se lidé podívali na fotografii někoho, koho milují, mírná bolest se snížila o 40 % a intenzivnější o 10–15 %. To vědci vysvětlují tím, že se pozornost zamilovaných přesouvá od bolesti k jejich partnerům. Jiní výzkumníci zjistili, že když je člověk zamilovaný, v těle se mu rychleji produkuje dopamin, který působí jako přirozené analgetikum. Když jste tedy nemocní a lékař vám doporučí, abyste dělali to, co máte rádi, jejich návrh může být opravdu účinný.

9. Láska je sladká

Nizozemští vědci v rámci své studie požádali účastníky, aby napsali esej o svých skutečných zážitcích. První skupina psala o zamilovanosti, druhá o žárlivosti a třetí o něčem neutrálním. Poté jim dali ochutnat cukroví a vodu, Těm, kteří psali o lásce, přišla chuť jídla sladší.

10. Zamilovaní lidé jsou připraveni udělat cokoliv

Být zamilovaný neznamená být pouze sexuálně vzrušený, ale také být připravený pečovat o svého partnera. Výzkum z roku 2014 přišel s názvem soucitná láska, která je velmi důležitou součástí romantického vztahu. Pokud se tedy obáváte o svého partnera i v těch nejběžnějších situacích, jste skutečně zamilovaní.

Sdílejte článek
Štítky láska víno bolest Ženy muži hormon oxytocin vztahy zamilovanost dopamin láska

Přečtěte si také