Sex a vztahy

20. dubna 2021 06:08

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 3 znaky, že trpíte po sexu nepříjemnou dysforií! Dámy, týká se vás to taky?

Jestli se vám někdy stalo, že jste začaly po sexu cítit úzkost nebo nepříjemné pocity, možná šlo právě o postkoitální dysforii.

Možná už jste o tom slyšely nebo ne, v každém případě jde o situaci, s kterou se setká občas asi každá žena. Jde o to, že je vám po sexu jaksi nevolno, nemáte na nic náladu a už vůbec nepanuje příjemná, hezká atmosféra. Není to však nutně špatným partnerem, jako spíš něco nečekaný smutek a úzkosti, které nemají zjevnou příčinu. Podle odborníků nejde o nic překvapivého. Při sexu totiž dochází k vylučování kombinace celé řady hormonů jako je oxytocin, endorfin, dopamin nebo prolaktin. Orgasmus pak má za následek uvolnění těchto hormonů – to pak může vést k velké ztrátě energie.

Může jít však podle psychologů také o vedlejší efekt toho, že spolu páry sdílejí praktiky, které se jednomu, či druhému partnerovi nelíbí. To pak zejména u žen může mít za následek špatné pocity ze sebe po sexu, takže pak nejsou spokojené a šťastné. To se projeví bezprostředně po milování smutkem nebo dokonce depresí, úzkostí, slzavostí a celkově špatnou náladou. Některé ženy pak začnou cítit nenávist k tomu, co se právě stalo – k proběhnutému sexu, a to i přesto, že se jim průběh sexu samotného líbil. Může jít také o emocionální neshody v představách partnerů, pokud žena vycítí, že šlo partnerovi o uspokojení svých potřeb, zatímco ženě se dostatečně nevěnoval.

Sdílejte článek

Přečtěte si také