Neúcta ve vztahu
Autor: istock.com Neúcta ve vztahu

ODHALENO: 5 důvodů, proč lidé zůstávají v toxickém vztahu. Co za tím doopravdy stojí?

Tamara F. . Publikováno: 17.06.2021
Lidé zůstávají v nešťastných vztazích z mnoha různých důvodů. Ať už se jedná o strach z budoucnosti, finanční (ne)jistotu, nebo nízké sebevědomí. Někdy je prostě nesmírně těžké udělat v životě tlustou čáru a odejít.

reklama

Uvíznutí v nefunkčním vztahu s partnerem, se kterým nejste šťastní, se negativně podepisuje na psychickém stavu. Přesto však často lidé nemají odvahu vztah opustit. Jaké jsou nejčastější důvody?

1. Strach z osamění

Podle psychologů může být strach z toho, že bude člověk sám, hlavním důvodem, proč se lidé bojí opustit dysfunkční vztah. Je pro ně „lepší“ mít nedokonalého partnera než být single. Mnoho lidí tak se bojí žít samo a raději se spokojí s tím, co má.  

2. Nízké sebevědomí

Lidé, kteří jsou denně ve vztahu terčem výsměchu, zneužívání, manipulace, nadávek či nejapných poznámek, mohou začít pochybovat sami o sobě. Ocitnou se v pasti, protože věří, že mají na svědomí toxické chování svého partnera, které je donutí myslet si, že za vše můžou oni a nic lepšího na ně nečeká. Nízká sebeúcta může přimět lidi zpochybňovat jejich vlastní hodnoty a to, co do vztahu přinášejí.

3. Pocit odpovědnosti za svého partnera

Možná jste termín „gaslighting“ nikdy neslyšeli, ale chování, které se za ním skrývá pravděpodobně ano. Je to forma psychické manipulace a citového zneužívání, kdy je oběť vystavena nátlaku s cílem zpochybnit její vnímání. Pokud neustále omlouváte svého partnera před kamarády nebo rodinou, i když víte, že se k vám nechová hezky, jste obětí gaslightingu a žijete v toxickém vztahu.

4. Víra ve změnu

Mnoho lidí, kteří vězí v nezdravém vztahu, se ho zuby nehty drží, protože milují svého partnera a věří, že se „TO“ někdy zlepší, nebo že lze vztah ještě zachránit. Častokrát se domnívají, že za toxické chování partnera mohou vedlejší okolnosti, nebo dokonce že oni sami budou lepšími partnery. Ve skutečnosti se ale jedovaté chování v průběhu času často jen stupňuje.  

5. Nedostatek odvahy

Udělat v životě drastickou změnu, jako je opustit osobu, kterou jste milovali, chce obrovskou odvahu. Rozchod bývá velmi bolestivý a někdy se jedná o největší bolest v životě, kterou lze přirovnat ke smrti milované osoby. Je ale důležité si uvědomit, že bytí v toxickém vztahu má negativní dopad na psychické zdraví.

Nejdůležitějším krokem je odstřihnout je ze svého života

ODHALENO: Proč byste měli ze života vyškrtnout všechny toxické lidi? Tohle vám otevře oči!

Co (ne)dělat při vztahu na dálku

ODHALENO: 7 věcí, na které byste si měli dát pozor, pokud chcete mít vztah na dálku

reklama